Euromince

Již od poměrně útlého věku jsem velkým odpůrcem přijetí eura. Postupem času sice pomalu připouštím, že na něj stejně jednou dojde, a až tomu tak bude, tak to možná pomůže místním živnostníkům, exportujícím podnikatelům a potažmo české ekonomice vůbec, ale nikdy z toho nebudu mít úpně radost. Můj důvod je prosťonký: Nesnáším euromince.

Hlavní příčiny jsou dvě. Tou první je fakt, že mince se svoji snižující se hodnotou nezmenšují zároveň svoji velikost. Deseticent je tedy citelně menší než ušmudlaný pěticent. Pokud tedy při šátrání v peněžence odhadujete hodnotu mincí podle jejich velikosti, budete se muset po příchodu eura zaměřit i na jejich hmotnost a tloušťku.

Nedává to smysl. Ale tohle jsem ještě ochoten překousnout. To, co mě na euromincích doopravdy sere, je přítomnost centů a dvoucentů.

Po něolika dlouhých letech se v Česku povedlo vymýtit desetníky a dvacetníky a nakonec se to samé podařilo provést i s padesátihaléřovými mincemi. Nasadíme-li však euro v plné šíři, budeme se muset připravit na „návrat“ mincové drobotiny v hodnotě cca 25 haléřů.

Euromince

Brrr… Foto: mediadeo, Flickr.com

Tyhle centíky jsou tou nejzbytečnější věcí na světě. Platit je s nimi skoro ostuda, automaty je nepolykají a jediné, co se s nima dá udělat, je naházet je do kašny pro štěstí. Ale do tý kašny se z nich vylouhuje měď a pochcípají z ní všechny žáby v okruhu dvaceti kilometrů, nebo co já vím.

Poměrně dobře si s tím poradili například Nizozemci, kteří mince v hodnotě jednoho a dvou centů nepoužívají. Nikomu to nevadí, ceny se z X.99 zaokrouhlily dolů na X.95 a žáby na březích holandských grachtů spokojeně kuňkají.

V květnu loňského roku padl návrh, že by se tyto mince mohly zrušit úplně všude, ale zaseklo se to na tom, že němečtí důchodci nebudou mít čím platit za rohlíky, nebo tak nějak. A možná taky na tom, že Slováci by je chtěli naopak ještě doplnit bankovkami v hodnotě deseti a dvaceti centů, ale to se možná už jen tak říká.

MYDrazí evropští přátelé, zrušme tyto otravné mince, roztavme je a vyrobme z nich zvon evropského přátelství. To bude krásné!