Fotbaloví experti České televize

Naši včera vypadli. Cynický antinacionalista by řekl, že se teď budeme moci konečně dívat na pořádný fotbal (a Řekové mu jistě večer se svým autobusem zaparkovaným v šestnáctce nedají za pravdu, ale to je úplně jiný příběh). Skupina takzvaných expertů ve studiu a na komentátorských stanovištích České televize udělá všechno proto, aby nám to koukání znepříjemnila.

Pavel Karoch je „bývalý fotbalista, expert při České televizi, manžel Gabriely Filippi a majitel společnosti Země pohádek, která organizuje pořady pro děti“. To je, řekl bych, dostatečně šílená rádoby-celebritní kvalifikace na nekritické obdivování výkonů Milana Baroše. Pan Karoch je důvodem, proč se na naše zápasy letos opravdu nedalo dívat. Jistě si vzpomenete na jeho protáhlé „to néééé“ při neproměněné šanci Pilaře na začátku jednoho ze zápasů. Bylo by super, kdyby tento komentátor vypadl z turnaje spolu s našimi hochy.

David Kalous je důvodem, proč nesledujete pozápasové rozhovory. Nesledujete je, že ne? Nedokážu si totiž úplně představit, že by někdo zvládl poslouchat odpovědi na jeho oblíbené otázky. Mezi ně patří například:

  • „Po poločase prohráváme jedna nula?“
  • „Tak to byl fantastický zápas?“
  • „Měli jste několik šancí, ale neproměnili jste je?“

A samozřejmě řada dalších. S panem Kalousem určitě kamarádí i jeho jmenovec David Kozohorský, který zpestřuje především Ligu Mistrů s dotazy typu „Tak Barça dnes vyhrála???“ Vraťte nám zpátky Tomáše Jílka, který aspoň umí pokládat OTÁZKY!

Ve své formě rozhodně není ani Míra Bosák. Marně vzpomínám na jeho zlatá léta, kdy měl pět, deset perel na zápas. Patří mu nicméně veliké plus za to, že se nebál kritizovat (spolu s neexpertem Karlem Šípem) naši reprezentaci. Jediná škoda, že reprezentanti uspokojeni uhaluzeným postupem do čtvrtfinále zajisté kritiku přijali stylem „Bosák s Šípem nemaj č****a“…

Většinu zápasů komentuje matador Pavel Čapek. A u toho je jedno, jestli komentuje pohár Boleslav – Líšeň, nebo čtvrtfinále Eura. Můžete si být jistí, že uslyšíte minimálně polovinu z následujícího:

  • „Jejejejejej!“
  • „Vyhlašujeme stav pohotovosti.“
  • „Nadýchaný bochánek!“
  • „Statečně se pral… Milan Baroš!“
  • „Tohle je nepříjemné!“
  • „Budeme čekat, jakou variantu zvolí…“

A mimochodem, očekávaná věta „Portugalci se pomstili za šestnáct let starou porážku“ včera přišla až dvě vteřiny po závěrečném hvizdu!

Co mají komentátoři a experti ve studiu společné? Nekritické obdivování naší hry (s výjimkou už zmiňovaného Míry) či nepřesné komentování řady herních situací, kdy divák vidí na vlastní oči něco úplně jiného, než o čem pánové mluví. (Například gól Ukrajiny padne po dvoumetrovém ofsajdu, není uznán, protože údajně nepřešel čáru, a pánové mluví o nespravedlnosti?!) Celkově by všichni mohli být trochu více jako bývalý hokejista David Pospíšil, jehož návštěva ve studiu byla v porovnání s „experty“ jako výlet Barcelony do pražského Edenu.

MYPánové experti, pěkně vás prosím, mohli byste ve studiu méně prezentovat sebe a zaměřit se především na přesné komentování bez tuny klišovitých výrazů? Nevynášet naši reprezentaci, Milana Baroše a Michala Bílka do nebes kvůli dvěma vyhraným zápasům? A pokládat konečně hráčům otázky, které nebudou oznamovací věty?! Ono se pak fotbalistům snadno posmívá, že…