Foursquare, Swarm a ti třetí

Těžko říct, co horké hlavy z Foursquare šňupaly, když se rozhodly svoji stále populárnější (alespoň myslím) aplikaci rozdělit na dvě. Doufejme však, že si uvědomily, jakou hromadu nevole tím na sebe přivolají.

Pokud Foursqure neznáte, nebude vás tento článek patrně zajímat. Pokud jej znáte, ale nemáte tušení, o čem jsem se v prvním odstavci zmiňoval, věc se má tak, že čekování se přesunulo (od včerejška již definitivně) do nové aplikace Swarm, zatímco Foursquare zůstalo jen na objevování nových míst a sdílení fotografií a tipů. Kromě všeho všudy dvou nových (pro leckoho bezvýznamných) funkcí se ke dni tohoto velkého schizmatu nedočkali uživatelé ničeho většího než nového oranžového layoutu.

Tak trochu doufám, že Forsquare plánuje své aplikace (nebo alespoň jednu z nich) prodat, protože jinak se mi nedaří nalézt vhodné zdůvodnění tak zhovadilého nápadu.

Budeme-li počítat s faktem, že čekujících se uživatelů nebude ubývat, je i tak více než pravděpodobné, že trpět budou zejména funkcionality Foursquare, ze kterého se časem může stát jenom nedomrlý klon Trip Advisoru.

Foursquare, Swarm a ti třetí

Čtení a přidávání tipů, prohlížení a nahrávání fotografií k jednotlivým místům se totiž nepříjemně zkomplikuje. Přestože přechod mezi Swarmem a Foursquarem je často otázkou jen jednoho klepnutí, psychologická bariéra spočívající v otevření nové aplikace je mnohdy cosi nepřekonatelného.

Ačkoliv ze sebe nechci dělat exemplární příklad, já sám (používám Swarm od chvíle, kdy byl uveden, nikoliv od chvíle, kdy se čekovat přes Foursquare už nešlo) pozoruji, že ačkoliv mám zásadně lepší přehled o tom, v jakých putykách se mí přátelé opíjejí, moje motivace si na základě toho vyhledávat informace o těchto podnicích už není tak velká. Je to prostě moc „kliků“ s potřebou otevřít další aplikací navíc. O tom, že jsem za těch několik týdnů nepřidal jediný tip či fotografii (a jen zřídka si prohlížel již přidané), se není potřeba příliš rozepisovat.

Navzdory tomu všemu ale dnes nebudu v závěru promlouvat k tvůrcům Foursquare a Swarmu. Tak nějak stále bláhově doufám, že mají nějaký plán, který učiní tento rozkol smysluplným.

MYDrazí uživatelé Foursquare. To, že je Swarm zbytečná pitomost, víme všichni. Nic ovšem nenapravíte tím, když o tom budete píčovat na Twitteru. Obzvláště ve spojení s tím, že se okamžitě přestanete čekovat. Čekovací funkce ve Swarmu je totiž provedena téměř nachlup stejně jako ve Foursquare, dokonce je i o něco lepší. Pokud se odmítáte čekovat, protože nebudete mít nejvíc bodů ze svých přátel (páč se čekujete na každé autobusové zastávce), jste malicherní a ubozí. Pokud k tomu máte jakýkoliv lepší důvod, napište raději nasraný mail vývojářům a neotravujte mě tím na ostatních sociálních sítích.