Gambrinus liga v únoru

Jsme někde za polovinou února. Venku od Aše po Frýdek-Místek prosněžil celý den, silnice (a příkopy) jsou plné polských kamionů na dvacet let starých gumách a pod Ještědem se hraje utkání naší nejvyšší fotbalové soutěže. Přitom hřiště až nápadně připomíná známý liberecký aquapark Babylon…

Otázky, samé otázky. Jiří Čtvrtníček by se asi v duchu dnes již zlidovělé inscenace Ivánku, Kamaráde zeptal „A pro koho se ten fotbal doprdele jako hraje?“, popřípadě „Vám se ten fotbal jako líbil?!“.

Liberečtí mladíci a dobrovolníci celý den uklízeli sníh ze hřiště. Je skvělé, že máme v regulích zakotvený vyhřívaný trávník, nicméně terén odpovídá počasí a teplo spolu s návaly sněhu vytváří smrtící bazénové kombo. Zasněženou hlavní tribunu už se uklidit nepodařilo. Žil jsem v domnění, že fotbal se hraje především pro diváky.

Gambrinus liga v únoru

Foto: © FC Slovan Liberec

Rozumím tomu, že třicet ligových kol je potřeba odehrát od září do června. Dával-li by svět smysl, hrál by se fotbal především v létě, kdy mají všichni spoustu času a sluníčko vybízí k výletu na stadion s kelímkem vychlazeného piva (pokud možno nikoliv od hlavního sponzora fotbalové ligy, ale proti gustu žádný dišputát).

V České republice se hraje první liga pouze o víkendu. Celé září až do poloviny prosince, celé jaro od poloviny února, jen aby se náhodou nehrálo párkrát i uprostřed týdne. V Anglii je běžné, že zdejší týmy hrají v rytmu víkend-středa celý rok, bez zimní přestávky. Jsou naši chlapci o tolik méně otužilí, než průměrný britský borec kopající čtvrtou ligu? Jsou prázdné stadiony a tristní úroveň hry (dva góly za tři dosavadní zápasy jarní části soutěže) vedení českého fotbalu naprosto ukradené? 2300 diváků v Jihlavě, 1500 v Teplicích, s tím jste spokojeni?

MYV pěti pod nulou na mizerný fotbal opravdu nepůjdu a nemyslím si, že bych se od běžného diváka, kterého na stadionech tolik chcete, nějak zásadně lišil. Popřemýšlejte nad tím, jestli by nebylo lepší hrát fotbal v létě, i kdyby to mělo být za cenu večerních zápasů v průběhu pracovního týdne. V Pardubicích se zítra bude hrát fajn hokej. Diskutujme o tom.