Hluboké lidské příběhy

Takzvaná háelpéčka zná každý člověk, který se kolem novinařiny byť jen ochomýtl. Zná je každý čitatel denního tisku i barevných magazínů pro ženy, zná je každý divák večerních zpráv. A je vlastně úplně jedno, na které ze tří hlavních stanic zpravodajství sleduje. Málokdo si však tuto znalost, toto každodenní důvěrné setkávání, uvědomuje.

Vezměte do ruky libovolné noviny z libovolného dne. (Poznámka: Pod slovem noviny se neskrývá Blesk, ten je totiž v oblasti hlubokých lidských příběhů kapitolou sám pro sebe.) Najděte na titulní stránce hlavní událost. Sjeďte zraky dolů a přečtěte si menší nadpisy na spodní polovině titulní stránky. S velkou pravděpodobností najdete řadu relevantních a zajímavých zpráv. A jeden hluboký lidský příběh k tomu. (V těchto dnech se háelpéčka výjimečně týkají i olympiády. Ale na výsledku to nic nemění.)

Postarší pán našel nádherný hřib, kterým se zadusil, když mu jeho manželka dělala smaženici k semdesátým narozeninám. Mladá slečna odešla na diskotéku, její přítel za ní vyrazil na motorce požádat ji o ruku, ale osud tomu chtěl, že na mokru dostal smyk, narazil do stromu a na diskotéku už nikdy nedorazil. (Fňuk.)

Hluboké lidské příběhy

Tato veverka zemřela, aby vám prodala noviny! Foto: Police Hannover

Aby bylo jasno, rozhodně nechci žádnou z těchto věcí zlehčovat. Je naprosto skvělé, že čtyřleté holčičce na druhý pokus dokázali v pražském IKEMu transplantovat játra a ona má naději na jakž takž normální život. Ale aby to dnes vysílala Nova, kdysi nejsledovanější televizní stanice u nás (ach, krásné devádesátky, kde jste?), jako hlavní zprávu dne??? Jsme na tom snad s okurkovou sezónou až tak špatně? Nestačilo by to na TN.cz do neexistující rubriky „dobré zprávy“?

A aby toho nebylo dost, následuje srdceryvnou hudbou provázený sestřih záběrů z deset let staré velké vody, která zasáhla celou republiku. Příbuzným obětí, lidem, kterým voda vzala domov, těm všem musí při pohledu na ty záběry být mimořádně příjemně! Chybí snad jen reklama, která by večerní zpravodajskou relaci sestávající z HLP přerušila. Ve Spojených státech je to prý normální.

MYVím, že háelpéčka přinášejí novinářům pramalou radost. Ale přinášejí vyšší prodeje. Takže, lidi, ano, přesně na vás mířím, běžte si místo novin radši koupit dobrou knížku a nechte vydavatele tisku, aby se zamysleli nad svou budoucností. Nechte dělat tucet dobrých novinářů v České republice prestižní práci. Psaní o veverce v poklopu kanálu takovou prací vskutku není.