Hokejové přestupy

Průcha do Pardubic. Plekanec do Kladna. Pavelec do Třince. Tak ne, Pavelec do Liberce. Krejčí možná do Pardubic. Mojžíš do Lva. Mojžíš ze Lva do Sparty. Lev do Mojžíše! Hora dalších takřka neznámých hráčů vstříc farmám v Třebíči a Benátkách nad Jizerou. A vás to jako baví?

Přiznám se bez mučení (ostatně jako vždy), že v problematice, kterou dnes popisuji, nejsem odborníkem (ostatně jako většinou). Nemám pečlivě nastudované přestupní řády Českého svazu ledního hokeje, nikdy jsem hokej nehrál vlastníma rukama dál než v Kunčí na rybníku. Ale velmi rád se na něj dívám v televizi i naživo na českých zimních stadionech a považuji ho (na rozdíl třeba od ligového fotbalu) za jeden nejlepších a nejkultivovanějších kulturních zážitků, které se lidem nabízejí.

A přesto má fotbal a řada spoustu dalších sportů jedno nezaměnitelné kouzlo. Říká se mu zimní a letní přestupní období. Kluby zkrátka mohou získat nové hráče až na výjimky pouze v přestupovém okénku a jakmile toto skončí, už jim není pomoci a svou výsledkovou krizi musejí zkrátka vyřešit hezky postaru, sami. S pomocí svých rukou, nohou a hlav (to především, v každém sportu).

Hokejové přestupy

Tihle kluci od perníku do toho dávají trochu toho srdíčka daleko od domova! Foto: fchmksfkcb

Nemám nic proti angažování posil z NHL, extraliga tím získala náboj, který od sezóny 2004/2005 neměla, a já hezká jména do perexu. Ale mám víceméně všechno proti tomu, aby se v dobách, kdy to není nutné, snažily extraligové celky napodobovat své o mnoho větší a bohatší protějšky ze zámoří a budovaly si v zájmu „širokého kádru“ základnu padesáti hráčů, kteří mají nějakým způsobem vyřízený takzvaný střídavý start či hostování, a kteří mohou v případě potřeby naskočit.

Ona to totiž není v zásadě špatná myšlenka. Kdyby se jí nenadužívalo. Mě zkrátka a jednoduše nebaví, pokud nějakého konkrétního hráče vidím za sezónu hrát ve čtyřech různých dresech ve třech různých soutěžích. Pokud vás to baví, neberu vám to. Ale jsem velkým zastáncem klubismu a mám rád, když pardubické perníky padají na hlavu těch samých hráčů po celou sezónu.

MYMilé kluby, je hezké, že máte široký kádr a mladé kluky dychtící po příležitosti v extralize, kam se podíváte. Ale nepřehánějte to a dejte mi aspoň na chvíli pocit, že do toho ti kluci žoldáčtí dávají aspoň trošku toho rudého/sešívaného/perníkového/jakéhokoli jiného srdíčka. Já mám totiž moc rád, když se do toho dává troška toho srdíčka!