IKEA bez levného nábytku

Za poslední tři roky jsem v Praze vystřídal již dvě bydlení a brzy k nim pravděpodobně (kvůli chamtivosti pana majitele, který by náš byt nejraději prodal) další. Zatím obě vypadala jako IKEA showroom a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl v nejbližší době změnit. Nevadí mi, že stejný nábytek jako já mají stovky dalších českých domácností. Pokud to bude levné a bude to vypadat hezky, nemám potřebu cokoliv měnit. Pokud tedy nezačne něco měnit IKEA.

Švédské nábytkářství má v České republice poměrně specifické postavení. Zatímco v ostatních (zejména západních) zemích se jedná o levné vybavení bytu pro studenty a mladé páry, tady jde o „luxusní“ nábytek dostupný široké veřejnosti. Nevím, jestli si toho IKEA všímá, ale mám pocit, že tento trend opravdu sleduje a systematicky vyřazuje ze svého sortimentu ty nejlevnější kousky, aby mohly být nahrazeny nějakými o krapet designovějšími a o pár stovek dražšími.

IKEA bez levného nábytku

Začalo to pitomostmi v čele s držákem na papírové utěrky a dřevěnými prkýnky, ale postupně se to šíří dál. Brzy z nabídky IKEY zmizí i kurevsky těžká, avšak úžasně velká a levná šatní skříň DOMBÅS. Nejbližší alternativou je sice jen o stovku dražší, ale podstatně menší ANEBODA. Ke stejně kapacitě uloženého oblečení se (při vyhnutí se nechutným textilním „skříním“) pod zhruba tři tisíce už nedostanete. Tím pádem v našem případě odpadá varianta devadesátikilovou škatuli při stěhování nechat na místě a koupit si místo ní (a nechat dovézt až domů) zbrusu novou.

Podobně to je s barevnými koberečky HAMPEN, ze kterých máme doma složenou krásnou barevnou mozaiku. Brzy se i jich IKEA zbaví a my, až nám jeden z nich zase poblije pes, budeme nahraní. V tomto případě vhodná alternativa ani neexistuje.

Jak tak ale koukám po stránkách IKEY ve zbytku světa, zdá se, že se jedná o globální repositioning. Už i chudé vrstvy obyvatel mají na to, aby si koupily vybavení bytu o třídu lepší. Minimálně v okolních zemích. Možná. U nás to zkrátka jen spoustě lidí zkazí náladu.

MYDrahý prodejce levného nábytku, skvělých doplňků a lahodných masových kuliček, nezapomínej, že tě tolik milujeme zejména proto, že kromě hezkého nábytku prodáváš u každého typu i jednu naprosto budgetovou variantu, která splní očekávání těch, kteří nemají moc peněz, nebo si zkrátka jen chtějí koupit skříň na dva roky a nechtějí za ni vyhodit majlant. Párek v rohlíku za deset korun se k drahému nábytku příliš nehodí.