Jehličnany ve městech

Mám rád stromy. Dělají v létě stín, na podzim jsou hezky barevné, na jaře kvetou. Díky stromům se můžu nohama brouzdat ve spadaném listí, což je docela legrace. Po stromech se dá lézt, dají se z nich jednoduše vyrobit klacíky pro aportování… Tak proč jsou ku*va český města plný jehličnanů?

Jehličnan ve městě je něco jako horská chata u moře. Nehodí se tam, zabírá místo pro něco hezčího, kazí celkový dojem. Jasně, pokud mám park, který má vyvolávat dojem divočiny, klidně tam smrk či jedli loupnu. Jenže smrky (zvláště stříbrné) jsou v českým městech skoro všude.

Jehličnaté stromy se do města nehodí ze spousty důvodů. Z 765 nejdůležitějších jmenujme namátkou:

  • Nevrhají stín na dostatečně velkou plochu.
  • Padá z nich jehličí, takže se pod ně nedá sednout.
  • Evokují hory, divočinu a výlet na Štrbské pleso.
  • Nelze z nich udělat alej.
  • Sází se do divných ostrůvků, kam chodí fetky fetovat, houmáci kálet a pak psi válet se.
  • Okyselují půdu, takže ničí trávník.
  • Jsou nekonečně ošklivé a navíc dříve usychají a umírají.

Listnaté stromy jsou prostě mnohem víc stromy, než jehličnany. Mají korunu, větve, hnízdí na nich více ptáků, dá se přijít ke kmeni a prohlédnout kůra. Vrhají mihotavý stín na větší plochu, dá se pod nimi hezky sedět. Je to banální, ale mrzí mě, když vidím sídliště s hloučky studených a nepřístupně pichlavých smrků stříbrných.

Takhle vypadá město

Takhle vypadá město

Proč to vůbec píšu? Příští týden začíná listopad. Ze stromů skoro opadalo listí a línější lidé začnou uvažovat, jak se vyhnout jeho odstraňování. Dojdou k tomu, že nejlogičtější je odstranit zdroj listí, tedy strom. Navíc se ochlazuje, topení podražilo a ořech taaak dobře hoří, žejo… A protože zahrady a veřejná prostranství bez stromů jsou smutná, nahradí ořech/kaštan/lípu něčím vhodnějším, třeba jalovcem/smrkem nebo borovicí.