K čemu jsou mi internety bez šťávy?!

Většina z vás, stejně jako já, pravděpodobně neodolala kouzlu „smartfounů“ a se slzami v očích se rozloučila se svou Nokií 3310. S naprosto skvělým telefonem, který vydržel bizarní věci, a i když jste se na něm nemohli „čeknout“ na Foursquare a nahrát fotku na Facebook, měl hada a toho hada jste mohli hrát třeba týden v kuse! No co, život jde dál, staříkovi jste vzdali hold na cestě do křemíkového nebe… a teď máte chytrý telefon, a je úplně jedno, jestli je to Android, iPhone nebo Nokia. A můžete týden brouzdat na netu!

Telefon vyndáte z krabičky, počkáte několik nekonečných hodin, než se nabije, zapnete ho, zamíříte na Android Market/AppStore/Marketplace a začnete si ho piplat placenými i neplacenými aplikacemi k dokonalosti. Načež po čtyřech hodinách můžete jít znovu hledat nabíječku, malinko se divíte, ale co, prostě jste ho vyšťavili vším tím zkoušením a ochmatáváním nových funkcí.

K čemu jsou mi internety bez šťávy?!

Zmíněný cyklus zopakujete jednou, dvakrát… a pak vám dojde ta hrozná věc. TA BATERKA ABSOLUTNĚ NIC NEVYDRŽÍ. Výrobci se v tabulkách ohánějí čísly, která jsou reálná v případě, že telefon budete mít někde položený na stole a jednou za den se podíváte, kolik je hodin. A musíte vypnout internet!

„Internet, říkáš? To já nepotřebuju, na to já už jsem stará.“

Také slyšíte svoji babičku? I ji budete muset přesvědčit (za vydatné asistence operátora, který má bohužel pravdu), že ten supervýhodný internet s FUP 150MB opravdu potřebuje! Bez něj je většina nových telefonů naprosto ztracená a když už není ztracená, tak je vám minimálně polovina všech těch super funkcí úplně k ničemu. A co je nejhorší: internet, pokud ho máte a používáte, nejde vypnout. Naprostá většina telefonů, které jsem viděl, na internetu prostě je, nebo není. Moje stará Nokia 5800 se uměla připojit, pokud to potřebovala. To můj Nexus S neumí a pravděpodobně ani nikdy umět nebude. Protože být na internetu pořád je strašně cool, ne?

K čemu jsou mi internety bez šťávy?!

Dostávám se do paradoxní situace, ve které platím každý měsíc svému modrému operátorovi za internet, který často využiji méně než na svém starém, hloupějším telefonu. Takový Google Latitude je skvělá služba, jenže aby se vaše poloha mohla ukazovat každých pár minut kamarádům, musí být telefon bezpodmínečně připojen na internet. A tak jsem Latitude přestal používat, protože při permanentně zapnutém 3G internetu můj telefon vydrží v provozu asi šest hodin. ŠEST HODIN.

MYVážení výrobci mobilních telefonů s jablíčkem, robůtkem, dlaždicemi i vy všichni další. Dokážu se smířit, že telefon před spaním každý den zapojím do nabíječky. Ale pokud nedokážete udělat mezi všemi těmi hyperzařízeními s čtyřjádrovými procesory telefon, jehož baterka ta čtyři jádra utáhne, dejte mi možnost používat internet jen tehdy, kdy ho potřebuji. Vypínat a zapínat ho kvůli každému „čekinu“ mě FAKT nebaví.