Kapka medu pro Verunku

Ve středu jsem měl to štěstí se (naštěstí zadarmo) v divadle Hybernia zúčastnit představení „nového českého původního muzikálu pro všechny generace“, který se jmenuje Kapka medu pro Verunku. Muzikálům obecně jsem se vydržel roky vyhýbat jako čert kříži a ukázalo se, že to nebyla chyba. Podle mediálního ohlasu je totiž tohle jeden z těch lepších. A já jsem si přitom připadal jako v předpeklí.

Pro začátek se můžete podívat na jejich webové stránky, které vypadají jako z minulého tisíciletí a obsahují mimo jiné roztomilý vzkaz od paní učitelky ze ZŠ v Lysé nad Labem, která neumí česky, či povídání o tom, kterak muzikál objevil kýbl skvělých zpěváků v řadách nezpěváků. Ale protože špatných webů je na světě více než těch dobrých a mohli bychom nad nimi strávit se svými články dalších pár let, povím vám raději, o čem vlastně Verunka je.

Na odlehlém ostrově se nacházejí království Zlatovláskov, Popelkov a Honzov. Protagonisté známých pohádek však už značně odrostli a pákrát posouložili se svými protějšky a tak je načase, aby vládu převzaly jejich děti. Hloupý Honza a Popelka disponují synem, zatímco Zlatovláska dcerou. Párovací problém je očividný a existenci mnohomužství bude dětským divákům lepší zatajit. A tak když Kapeska, neboli královna přírodních sil, uspí Verunku, dceru Zlatovlásky, na sto let, rozhodne se její ruku spolu s půlkou království pan Zlatovláska věnovat tomu, kdo přinese od Kapesky léčivý med. (Všimli jste si krásného rýmu?)

Potud v pořádku, v podstatě klasická, možná trochu klišovitá, pohádková story. (Ano, asi od desáté minuty je zřejmé, že ani jeden z princů nakonec Verunku do postele nedostane.) Klíčový je důvod, proč Kapeska Verunku uspala. Honzov je totiž zemí zemědělskou a hloupý Honza je úchyl přes hnojiva, Zlatovláskov těží dřevo v množství větším než malém a v Popelkově proběhla průmyslová revoluce, takže zlý černý kouř z továren zabíjí koťátka a akvarijní rybičky ve velkém.

Kapka medu pro Verunku

Medovník nebyl v ceně vstupenky. Jsem zklamán. Byl by to nejsvětlejší okamžik mého středečního dopoledne! Foto: Tamorlan

Přesně v tuto chvíli přichází na řadu mnohonásobný facepalm. Většina současných animáků disponuje celkem zjevným morálním podtextem. Ale Kapka medu pro Verunku je naprosto prvoplánová ekologická agitka a přibližně v polovině muzikálu se celá podívaná smrskne na povídání (a bohužel i zpívání) o barevných kontejnerech na tříděný odpad, uhelných a odsiřovacích a kdejakých dalších filtrech v komínech a o sázení remízků a střídmém hnojení. Já být v kůži žáka prvního stupně základní školy, vyhodím snad svoji právě dopitou PET flašku od coly uprostřed náměstí Republiky!

To celé je doprovázeno poměrně vlezlými písničkami s rýmy ve stylu Mandrage či Tomáška Kluse (ženu neseženu included!) v podání řady nezpěváků, třeba Kristýny Leichtové s brýlemi, které jí fakticky nesluší. Avšak protože některé role mají podle oficiálního webu až dvě další alternace, ponechám už dále tuto složku stranou. On by mi totiž někdo bryskně připomenul můj zpěv.

Nešlo by raději stoprocentně zdanit Míšu Noskovou?

MYVážení tvůrci, nemám zdání, jestli jste na tvorbu této šílenosti dostali nějaký úchylný ekofašistický grant z Evropské Unie. Ale i kdyby ano, dal se „muzikál o modré planetě“ udělat i tak, aby přítomní dospělí a všechny děti starší dvanácti let nemuseli vyhledat po skončení představení pytlíky na zvracení. Prvoplánovost vašeho sdělení škodí původně ušlechtilé myšlence asi tak stejně, jako DDT ze země hloupého Honzy zbytku pohádkového ostrova.