Komunikace s úřady prostřednictvím datové schránky

Jak jsem tady už jednou zmiňoval, zřídil jsem si datovou schránku původně jen kvůli tomu, abych nemusel jezdit z Prahy na mostecký magistrát, když jsem si chtěl nechat vystavit voličský průkaz při lednových prezidentských volbách. Od té doby jsem se však stal živnostníkem a datovka se ukázala jako potenciálně dobrým nástrojem, který mi mohl zjednodušit velké množství zbytečné práce.

Ale ouha. To by se úřady musely naučit datové schránky za ty čtyři roky používat.

Jelikož jsem byl hloupý, nezaškrtl jsem při oznamování zahájení činnosti kolonku, která by přiměla živnostenský úřad Prahy 4, aby o mých krocích informoval i další dotčené orgány veřejné moci. Musel jsem si tedy s okresní správou sociálního zabezpečení a finančním úřadem začít povídat sám.

A ani v jednom případě to nešlo bez komplikací. Trochu jsem to předpokládal, a tak jsem na oba zmiňované úřady předem zavolal, aby čekaly, že jim v nejbližší době něco datovou schránkou pošlu. FÚ se tvářil docela v pohodě, jen paní na telefonu v OSSZ musela svolat do kuchyňky všechny své kolegyně, aby se dohodly na tom, že potřebné oznámení mohu zaslat pomocí datovky, ale ať k tomu raději přihodím ještě naskenovanou občanku.

To jsem samozřejmě správně nemusel, ale pro klid na duši jsem to udělal. O dva týdny mi na adresu mého trvalého bydliště (tedy 100 km od místa, kde se pravidelně vyskytuji) přišel dopis, že jako sice vzali moje potvrzení o studiu, ale oznámení ne ne ne a ať tam do konce týdne zajdu a vyplním přiložený formulář (který přiložený nebyl).

Čtyři hovory mě to stálo, než se přišlo na to, že Maruška, která má na starosti korespondenci, si tu datovou zprávu neprohlídla pořádně a že je všechno v pořádku.

Komunikace s úřady prostřednictvím datové schránky

Datová schánka vám stání ve frontě neušetří. Jen vám jej přesune na poštu. Foto: Xiaojun Deng, Flickr.com

Ale na konci minulého týdne mi opět na adresu trvalého bydliště přišel dopis do vlastních rukou od finančního úřadu, který jsem si složitě musel nechávat přeposílat na poštu do Prahy (a z pošty v Praze na jinou poštu v Praze, protože to na první poště nějak zvorali). V tomto dopise nebylo nic jiného než informace, že moji registraci přijímají, a pokud bych nechtěl, aby ji přijali, mohu se proti tomuto přijetí odvolat.

Uf. Datová schránka mi tedy život moc neusnadnila, a kdybych si raději vzal den volno a obešel všechny ty úřady osobně, asi bych udělal líp.

MYMílé úřady, já si dokonce myslím, že když při komunikaci s vámi uvedu identifikátor své datové schránky, máte povinnost se mnou skrze tento kanál komunikovat. Snažte se tedy číst ty formuláře a manuály k potenciálně dobrým službám pořádně. Pak mi snad jednou do datovky přijde také něco jiného než spam od České pošty.