Konspirační teorie

Řada lidí na tomto světě touží po pravdě: Začíná to příběhem o Ježíškovi, pokračuje to odhalením první nevěry. A internet dal prostor kdejakému šťouralovi, aby se pídil po těch nejzásadnějších životních pravdách. Přehnaná touha po senzacích však konspirační teoretiky i jejich posluchače zahání do kouta.

Mezi včerejškem a zítřkem je víc, je víc než pouhý den.
Mezi dnem a nocí, mezi bílou a černou, je víc, je víc než šedá jen. 

Předmluva k báječnému bestselleru Tak trochu úžasní dokonale vystihuje dnešní informační společnost. V mých očích zkrátka neexistuje nic jako jediná pravda. Svět nabízí místo pro odlišné úhly pohledů, pro výklady, pro různé motivace.

A přesto se čím dál tím větší houf odvážlivců ptá autorit na důležité otázky. To je zajisté správně a jde o jedno ze základních měřítek a těžišť demokracie. S čím však zásadně nesouhlasím, je způsob, kterým zjištěné informace tato skupina tazatelů předkládá svým čtenářům, divákům, posluchačům… zkrátka followerům.

Jistě, na světě jsou konspirační teoretici lepší a horší. Do středu pozornosti se však dostávají spíše ti větší fanatici. Filmy jako Loose Change. Filmy, které slova samozvaných expertů pokládají za absolutní a nezvratnou pravdu. Filmy plné účelově sestříhaných snímků a výpovědí. Filmy, které zkrátka mohou ukázat pouze to, co se hodí – bez špetky zodpovědnosti za prezentované domněnky a myšlenky.

Konspirační teorie

Když jsem byl malý, rodiče říkali “letěla letadla”. Budeme svým dětem říkat “letěl Bilderberg s další dávkou jedu”? Foto: SketchUp

Víte, jsem přesvědčen, že toho jedenáctého září, kdy mi bylo sladkých deset let, se věci nestaly tak, jak nám americká vláda tvrdí. Nebylo by to poprvé – vždyť takřka do všech válek vstoupila Amerika v roli chudinky, která se brání. A čas odkrývá přesvědčivé důkazy o tom, že o útoku na Pearl Harbor vláda věděla, o tom, že válka ve Vietnamu začala jako odveta za útok, který se nikdy nestal.

Ale zásadně nesouhlasím s vlnami fanatismu, které vyvolávají weby jako AC24. Weby plné „zaručených informací“ bez jediného zdroje. Svět není takový, jaký nám ho ukazují rodiče, učitelé či oficiální média. Ale není ani takový, jaký ho prezentují konspirační teoretici. Svět není místem, kde se Klub Bilderberg v čele s Rockefellery a Rothschildy snaží otrávit světovou populaci jedem v leteckém petroleji. A není plný lidí, kteří stoprocentně vědí, jak mají padat baráky ze železobetonu a skla po nárazu letadla.

MYDnes je výjimečně mým cílem lepší svět více než pobavení druhých. Fanatické odmítání i fanatické přijímání konspirací za absolutní pravdu je společnosti stejně nebezpečné. Přemýšlejte vlastní hlavou – dokáže toho víc, než si myslíte. Mezi bílou a černou je víc, je víc než šedá jen.