Kopněte si každý do svého policajta!

Nestává se často, že by můj názor perfektně vystihlo video. Na našem blogu se tak naposledy stalo, když jsme scrollovali, nicméně od té doby už protekla spousta vody a objevují se závažnější témata. Jedním z nich je respekt vůči příslušníkům bezpečnostních sborů a diskuze o aktuálním zásahu na pražském Andělu.

Rodiče mě doma naučili chovat se k policistům s respektem. Myslet (a psát) si o nich, stejně jako o všech ostatních lidech na širém světě, mohu cokoliv, nicméně mé chování vůči nim má mít vždy své hranice. A přestože Spojené státy rozhodně nejsou zemí tak zaslíbenou, jak by se z večerních romanťáků na Nově mohlo zdát, úcta federální i lokální policii a ke všem složkám ozbrojených sil při osobním jednání  je zde obrovská a mně se to líbí.

Osudové místo, vzácná chvíle relativního klidu. Foto: thbl

Zato v české kotlině každou chvíli potkávám rádoby rowdies s vyholenými hlavami a vytetovanými nápisy A.C.A.B., neboli all cops are bastards – všichni fízlové jsou parchanti. To je generalizace poněkud za hranicí toho, jak rádi generalizujeme MY. Potkávám nebezpečné bezdomovce a feťáky na každém rohu a mít děti, rozhodně bych je tramvají s klidným srdcem do školy neposílal. A přesto se vždy musí najít nějaký lidový hrdina v podobě řidiče Smetany či aktuálního důchodce z Anděla Frištenského, kterého české deníky i televize velmi laskavě podpoří nějakou tou naprosto nestrannou reportáží o tom, kterak se zastal obyčejného českého člověka.

Mé pocity po shlédnutí videa však byly úplně jiné, než pocity většiny mých přátel na sociálních sítích. Bylo to zákrok docela drsný, přesto obhajitelný. Zkrátka, podívejte se na pěkně okomentované video.

MYVy všichni, ať už jste video viděli dříve nebo ne, byste mi udělali radost, kdybyste se před vynášením rychlých soudů o tom, že policajti jsou zlé kurvy, podívali na věc trochu méně zaujatýma očima. A vy moc dobře víte, že ani já o nich občas nepíšu nic hezkého, takže se jich tentokrát nezastávám pro nic za nic.