Křišťálová lupa

Jsou ceny jako Oscar, Nobelovka nebo Artíkova pečeť kvality. Něco o držiteli vypovídají, mají poměrně očekávatelná kritéria a dostat je je čest. Pak jsou ceny jako Grammy nebo olympijská medaile z krasobruslení. Nikdo neví, jak se vyhodnocují, poroty jsou voleny pochybně a převzít je je o ostudu. Křišťálová Lupa se dalším rokem zase o trochu víc přiřadila po bok těch druhých.

Nebýt toho, že je na ni nominováno pár mých známých a pár dalších mých známých sedí v porotě, je pro mě pouze bezvýznamnou anketkou, se kterou se setkám, když iDnes škemrá o nominaci.

Tahle cena má oceňovat nejoblíbenější a nejzajímavější projekty a služby českého Internetu za uplynulý rok. Juknul jsem se na nominace a zhrozil se.

Může mi někdo vysvětlit, v čem je tak unikátní a revoluční ePojištění.cz? Proč je ve stejné kategorii Stream.cz, Fakturoid a ČSFD? A naopak proč jsou v rozdílných kategoriích ČSFD a Edna.cz? Vím, že velkou část nominací mají na bedrech uživatelé, ale rozdělení soutěžících do správných kategorií by mělo být na organizátorech.

Skutečně je v kategorii One (wo)man show nominován web na téma Drážďany a hned vedle bložínek, který píše myš? A konečně – opravdu je jako obsahová inspirace nominovaná Čeština 2.0 – stránky, kam kdejaká patnáctka sdílí pseudovtípky? Je obsahovou inspirací magazín o fotografování iPhonem?

Opravdový problém přijde u osobnosti roku – volené odbornou porotou. Soudě podle posledních let se vsadím, že Josef Šlerka skončí opět na druhém místě. Asi za Tomášem Hodboděm, jistě nesmírně schopným člověkem, který postavil na nohy Heuréku a letos z ní odešel.

Křišťálová lupa

K napsání tohoto článku nás nenutil pohledný muž, úžasný člověk a skvělý otec Josef Šlerka.

Jasně, Hodboď předvedl manažerský majstrštych. Jenomže osobností internetu nemá být člověk, který prospívá jednomu konkrétnímu projektu (který mimochodem ani není nominovaný). A už vůbec ne ve chvíli, kdy z projektu odchází. Kdyby Heuréka byla kulervoucí projekt roku, neřeknu ani slovo. Takhle se z kategorie Osobnost roku stává cena za celoživotní podnikatelský výkon. A to je podle mě špatně.

O tom, že je nominován Roman Vaněk, asi pomlčím. Upřímně jsem tu trochu čekal i Andreje Babiše.

MYPřátelé z Lupy. Máte cenu, která může být prestižní a dávat smysl. Jenom změňte kategorie – spíše než formu řešte, zda jde o projekt zábavný, vzdělávací, veřejně prospěšný… Změňte způsob nominace – to žebrání o hlasy nikoho už dávno neba. A konečně – osobností internetu prostě JE Josef Šlerka. 

Edit 23:18: Heuréka nominována je a ze srdce jí to přeji. Pardon.