Kruhové objezdy, kam oko dohlédne

Jste z nějakého většího města? Vlastně ani ne města, dneska stačí už jen rozlehlejší vesnice se sámoškou. Jste? Anebo určitě občas nějakým takovým místem projíždíte. Vybavte si z nějaké takové cesty váš oblíbený kruhový objezd. Máte? Fajn. A teď si zkuste vzpomenout na dobu, kdy tam ještě kruhák (kruháč, chcete-li) nebyl, ale místo toho se tam nacházela prachobyčejná křižovatka. Docela chaos, co? Anebo ne? Zkuste si vybavit takových okružních křižovatek více. S lehkým podivením možná dojdete ke zjištění, že čím je kruhák mladší, tím zbytečnější na daném místě je.

„Ty vole, Láďo, všiml sis toho? Jak jsme jim tam postavili ten kruhák, tak najednou je tam plynulej provoz, žádný zácpy, prostě pohoda jazz…“

„Ty krávo, Járo, máš pravdu! Hele, slíbíme si něco! Do roku 2020 postavíme kruhák na každý křižovatce ve městě!“

A jak si Láďa s Járou slíbili, tak učinili. Ne, já vážně netvrdím, že kruhové objezdy jsou špatná věc. Znám velkou spoustu míst, kde je díky tomuto řešení doprava o několik stupňů plynulejší a klidnější. Každopádně, přínosy okružních křižovatek nelze paušalizovat a aplikovat je tak na všechna místa, kde se střetávají dvě silnice.

Tak předně, kruhový objezd má rozumné využití pouze u křižovatek, kde je provoz ze všech směrů podobný. Pokud například fláknete kruhák na hlavní tah, na níž se napojuje silnička ze satelitního městečka, věřte, že si paní na mateřské z toho bledě růžového dvoupatrového domku na nákup do Teska ve vedlejším městě ve špičce jen tak nezajede, protože kolem okružní křižovatky budou kroužit jenom ti, kteří jedou „po hlavní“. Klasická křižovatka s odbočovacím pruhem má na tomto místě stejný efekt a stojí zlomek peněz. Pokud by se zde mělo investovat, tak snad jenom do semaforů.

Kruhové objezdy, kam oko dohlédne

Tohle na vás, šmejdi!

Jelikož jsem z Mostu, tak vím, že se projektanti na kruhových objezdech dokáží vyřádit. Máme tu obyčejné kruháky, oválné, anebo kruháky ve tvaru ledviny či dokonce jeden takový, v jehož prostředku se nachází malý parčík. Je to roztomilá podívaná, ale někdy to je vážně o nervy. Vrcholem jsou ovšem kruhové objezdy (takové najdete třeba i v Praze, Pardubicích, Ostravě…), které vznikly obkreslením kanálu veprostřed křižovatky. Nejenom, že jsou nadmíru hnusné, ale navíc ani bezpečnosti neprospívají, neboť polovina řidičů je s radostí ignoruje…

Ale hlavně – kolik lidí se dnes tak asi zorientuje na složitější křižovatce, když na ní nebude nalepenej kruhák?

MYVážená města, obce a prakticky kdokoliv, kdo rozhoduje o dopravní infrastruktuře. Kruhový objezd je skvělý vynález, ale šeredně se mýlíte, pokud si myslíte, že se dá aplikovat na každé křížení silnic. Dopřejte řidičům možnost používat i blinkr doleva!