Kýč v centru Prahy

Žádné město nelže v průvodcích tolik jako Praha. Vykládá se, jak je autentická, má atmosféru, tepe tam historie a zároveň žije moderním životem. Prošli jste se po centru někdy a podívali se na něj kritickým okem?

Cesta dolní částí Václaváku je mimořádně poučný zážitek vlastně kdykoli. Téměř neustále tu probíhají nějaké ty hypertradiční trhy a jarmarky, prodává se tu trdelník, langoše, nějaké ty tredyšnl slaměné figurky a piko. Pozlacení Mozartové pózují, turisté fotí a v Terra Nově vrcholí výprodeje.  Během roku se výzdoba mění nepatrně, proběhne kolečko velikonočních trhů, kdy se objeví kraslice, pak přijdou trhy májové, letní, posvícenské, svatomartinské a konečně adventní. Prostě muzeum českého folkloru v těsném sousedství čtyřpatrového NewYorkeru.

A vy tudy takhle večer v adventní době procházíte. Je noc, spousta světýlek a vůně svařáku přece jenom navodí určitou atmosféru. Je vám docela fajn, když v tom míjíte betlém. Poměrně hezky vyřezaný betlém z jednoho kusu dřeva hned vedle bizarního zeleného plastového kuželu ověšeného záplavou světýlek. A ten betlém hraje Bonnie M.

Nic proti Bonnie M. Gotta Go Home je vypalovačka. Nemyslím si ani, že o Vánocích má městem vonět purpura, zatímco ode dveří ke dveřím chodí hloučky děti a zpívají Tichou noc. Jenže tohle není nic víc než nevkus. Celý dojem podtrhne, když se song prolne do Rasputina.

Most people looked at it with terror and with fear, But to Moscow chicks it was such a lovely dear... Foto: Pavelm, Flickr.com

Most people looked at it with terror and with fear, but to Moscow chicks it was such a lovely dear…

Jasně, je to vlastně úplná blbost. V Praze denně vidíte stovky nevkusnějších věcí. Obchody s matrjoškami počínaje, přes okouzlující královskou cestu zaplavenou křišťálem, Nerudovku, která je asi nejliduprázdnější ulice v Česku, až po Pařížskou, která představuje klasickou snobskou přehlídku butiků pro zbohatlíky. Lidé v KFC přehrabující se pakly dvoutisícovek a skupinky důchodců hrající dixieland v úpravě pro kontrabas a valchu podtrhuje kýčovitý projekt pián na ulici, který začal být otravný ještě před vlastním spuštěním.

A teď se ukázalo, že ani vedení města bez Bémovy ODS (pro kterou byla kultura velmi složitý mechanizmus, takže ji moc neřešila), nedokáže udělat vkusnou, decentní a důstojnou vánoční výzdobu nejvýznamnějšího pražského náměstí.

Dancing_bananaPřiznejme si, že centrum Prahy je všechno, jen ne žijící autentické město. Pojďme do toho natvrdo. Praha teď mění vizuální prezentaci. A mám koncept. Vysaďme logo pěkně historizujícím fontem, hoďme přes měj nějaký ten přechod a hlavně – zvolme nějakou adekvátní hymnu.

 

Bude nám bez té převářky všem mnohem lépe…