Léky na předpis

Znáte ten bezvadný pocit, když přesně víte, co vás bolí a proč vás to bolí, ale nemáte to šanci vyřešit bez otravné návštěvy doktora, protože pouze ten vám může předepsat tisíckrát ozkoušený lék? Ten pocit, když každé tři měsíce otravujete kvůli receptu na prášky na plodnost, proti plodnosti, na zácpy, na průjmy, proti alergiím a podobně? Taky už vás napadlo, že to moc nedává smysl?

Ne, vážně nejsem hypochondr, jen mě občas něco bolí a je to častěji, než další autory tohoto nakažlivého blogu. K doktorovi chodím jen výjimečně, rakovinu (pokaždé něčeho jiného) si nediagnostikuji alespoň jednou týdně s pomocí internetu a nejsem fanouškem zaručeně fungujících přírodních přípravků a nápadů od babky kořenářky, stejně jako nejsem fanouškem nadměrného užívání širokospektrálních antibiotik a prášků na bolení čehokoliv pro ty, kteří se prostě jen nedokáží pořádně vyspat a napít.

Přesto, a možná právě proto, mi skutečně vadí současné rozdělení léků mezi volný prodej a výdej na předpis. Vždyť je to u mnoho kategorií naprosto absurdní! Mohu si pořídit docela fungující kapky proti kašli, do očí, milion sprejů do nosu, ale kapky do uší (které minimálně jednou do roka využiji) mi musí napsat na ORL? Mohu si koupit volně dostupná pekelně drahá antihistaminika (léky proti alergiím), když jejich alternativy mají téměř totožný účinek, ale jsou vázány na předpis a stojí desetinu? Fakt super, díky.

Léky na předpis

Hlavně, že jsou volně dostupné přípravky pro výrobu syntetických drog. Přípravky, s jejichž pomocí si velmi snadno nejen pořádně ublížíte, ale klidně se i zabijete. Nebo zabijete někoho jiného. Takové Imodium je nejnebezpečnější hnus široko daleko, je to obrovský zásah do organismu, který se právě snaží poprat s vážnou intoxikací. A pokud se lék pere s peroucím se organismem, může to v klidu skončit totálním kolapsem (protože toho praní už bude zkrátka moc). Já teda nejsem doktor, ale vzpomínky mám docela čerstvé, díky za optání. Na nosním spreji Olynth je dnes řada lidí závislá, protože kdo by se zdržoval čtením příbalových letáků… a tak málokdo ví, že tenhle zázrak už po týdnu způsobuje nevratné poškození sliznice nosu. Můžete ho mít kolik chcete. Fakt dík. Předpokládám, že podobných příkladů jsou stovky i na pultě vaší lékárny.

A celý ten problém s neustálým obvoláváním doktorů a sháněním receptů na hormonální antikoncepce a jakékoliv další léky, které lidé berou celý život, by šel vyřešit úplně jednoduchým vytvořením databáze, ve které by ke každému rodnému číslo byly přiřazeny medikáty, které dotyčný dlouhodobě užívá, a na základě které by si je mohl ve stanoveném období vyzvednout. Jednoduché jako facka, no ne?

MYNo, evidentně ne, když pořád musíme jako opičky, které právě slezly ze stromů, shánět dementní papíry a šlapat s nimi světa kraj. Rozumnější rozdělení léků mezi jednotlivé kategorie a systém, díky kterému dlouhodobě užívané přípravky dostane každý bez problémů v jakékoliv lékárně, to je vše, po čem toužím!