Lidi, co si pouští muziku v parku

Léto je tady, jakkoliv by se mnou obyvatelé deštěm skrápěných Čech mohli hluboce nesouhlasit. S ním (a s koncem semestru) souvisí i vysedávání v parcích, grilovačky, deka, frisbeečko, pivo do kelímku, čumění na západ slunce a… hlasitá hudba. Pro někoho. Evidentně.

Vážně to nechápu. Sedíte naprosto v klidu v Riegráčích, miliony dalších podobných partiček spokojeně kecají na dekách kolem vás, všichni vesele koukáte na krásnou Prahu před sebou, sem tam okolo proběhne aportující Jack Russell teriér nebo divoké prasátko na výletě z Holešovic. Načež se objeví nová partička lidí, která už tak nějak od pohledu vypadá spíš divně, roztáhne si deku pod stromem, otevře dvě flašky Bohemky a pustí naplno diskotéku z iPhonu s externíma repráčkama za pět táců. Ono se to nezdá, ale ty repráčky docela duněj a najednou si připadáte jako na plovárně. Jenom ty bazény, hřiště na beach volejbal a hambáče za třicet pět nikde.

Duc, duc, duc, duc! Foto: Petr Brož, Wikimedia Commons

Duc, duc, duc, duc! Foto: Petr Brož, Wikimedia Commons

No a toho se pochopitelně chopí druhá (třetí, čtvrtá) podobná skupinka, která se rozhodne, že když už si někdo pustil muziku z repráků, tak to my si ji teda asi pustíme taky, abychom svou deku oblažili nějakým tím déenbéčkem, žejo, protože disco smrdí, a je jim výsostně jedno, že my ty jejich kravály posloucháme ze všech stran najednou, i když bychom tak úplně nechtěli. Nejhorší na tom je, že jde obvykle o partičky, které na nějakou rozumnou domluvu příliš nejsou. Za mě je to trochu jako s Piány na ulici – jasně, muzika v parku se může spoustě lidí na okolních dekách zdát v pohodě, ale spoustě taky nemusí. A to se pak tak nějak spíš sluší zachovávat defaultní stav. Defaultní stav je ticho, přátelé.

MYUvědomte si prosím, že kde končí vaše svoboda pustit si naplno diskošku do repráků v parku, začíná právo někoho jiného na klidné učení či piknik. Buďte trošku soudní. A máme-li to MY udělat lépe, navrhujeme, aby se parky rozdělily třeba na klidové, sportovní a hudební zóny s aspoň rámcově stanovenými pravidly. Když mohou tiché vagóny fungovat v Pendolinu, proč by to nešlo tady?