Mac OS: Operační systém z říše zla

Dnes si koleduji o pořádný výprask. Více než deset let jsem pracoval jenom se systémem Windows, se kterým jsem se za tu dobu naučil dělat neuvěřitelné triky. Pak jsem ale vyfasoval pracovní MacBook Pro a (ačkoliv nechci vypadat jakkoliv nevděčně) začal jsem si připadat opět jako počítačový analfabet.

K produktům Applu mám už delší dobu trochu odtažitý vztah. Z podstatné části to je sice tím, že si je vlastně ani moc nemůžu dovolit (takže se o ně nemusím zajímat), ale také proto, že mě odrazovali jejich skalní fanoušci, kteří mi přijdou (minimálně na internetu) tak nějak agresivnější než fanoušci ostatních společností.

Z čeho jsem byl ale na svém novém Macu naprosto unesen, je jeho konstrukce, která asi doopravdy nemá v tuto chvíli obdoby (ale nevím, jak tomu je u obdobně drahých laptopů od jiných výrobců). Unibody design je okouzlující, klávesnice neskutečně pohodlná a macovský touchpad je úplně první v mém životě, se kterým se mi nehnusí pracovat a kvůli kterému jsem byl ochotný i konečně odložit myš.

S Mac OS, operačním systémem applovských laptopů, jsem se ale ani po několika měsících neskamarádil. Existuje totiž značná hromada zdánlivých pitomostí, které mi ztěžují život. Vyberme ty nejzajímavější:

Práce s okny

Macovské maximalizační tlačítko se chová naprosto příšerně. Neroztáhne okno na celou obrazovku (to umí jiné tlačítko, které ale současně schová většinu ovládacích prvků), ale provede to tak nějak, aby byla vidět celá šíře/výše, která je naplněna obsahem. Tak to ale funguje jen u několika aplikací a webových stránek. U drtivé většiny vám toto tlačítko způsobí jen nepříjemnosti, usekané bloky tetxu a necelé obrázky.

Ve Windows také často oceňuji funkci AeroSnap – stačí přetáhnout libovolné okno k pravému nebo levému okraji obrazovky a ono se roztáhne přes polovinu pracovní plochy. Úžasná věc ve chvíli, kdy potřebujete pracovat se dvěma dokumenty nebo aplikacemi zároveň. V Mac OS jste odkázaní jenom na roztahování a zmenšování oken šipečkami, ale i tak narazíte ve chvíli, kdy zjistíte, že například okno Pages (applovský Word) nejde zmenšit víc než asi na 3/4 šíře obrazovky.

Řešení od applisty: Používej šipečky, nebo si na to kup aplikaci.

Klávesové zkratky

Nevztekám se nad tím, že některé klávesové zkratky fungují v Mac OS jinak než ve Windows, s tím se dalo počítat. Nicméně nechápu, proč jsou některé tak komplikované. Například alternativou k PrntScr ve Windows je na Macu šílená kombinace fn+cmd+shift+4.

Člověka také zamrzí absence tlačítka delete. I to zde sice má svoji náhradu ve formě klávesových zkratek, nicméně, chcete-li vymazat v textovém editoru následující znak, musíte zvolit zkratku fn+backspace, a pokud pomocí „delete“ chcete smazat soubor, musíte namačkat cmd+backspace.

Řešení od applisty: Napiš si zkratky někde na papírek, nebo si na to kup aplikaci.

Další protivné drobnosti

  • Kliknete-li na ploše na libovolnou ikonu se zkráceným názvem souboru, nezobrazí se vám celý název jako ve Windows. Pokud tak máte několik souborů s velmi podobným názvem, čeká vás peklíčko.
  • Touchpad, který jsem na začátku článku tolik chválil, neumí prostřední klik (klepnutí na touchpad dvěma prsty najednou). Ale „naštěstí“ i toto řeší kombinace s klávesou cmd.
  • MacBook se nedá dobrovolně hibernovat. Jen uspat. Takže sice nastartuje po dvou sekundách, ale i tak ten prevít žere baterku.
  • V Macovských editorech nefunguje nic jako „uložit jako“. Takže pokud upravujete nějaký soubor a chcete jej uložit jako další verzi stávajícího, musíte zvolit možnost „duplikovat“, uložit duplikát, zavřít původní soubor a zvolit „neukládat změny“. Clickfest included!

Mac OS: Operační systém z říše zlaMYMilí applisté, vymyslel bych toho ještě víc, ale už to asi byly jenom větší a větší malichernosti, na které byste mi doporučili koupit si nějakou aplikaci. Ale víte vy, co? Já si nechci na všechno kupovat aplikaci (obzvláště pokud jsou i ty nejjednodušší placené) ani se učit stovky klávesových zkratek. Já jen prostě chci, aby můj operační systém dělal v každé vteřině přesně to, co chci.