Mazurka

Zatímco minule jsme plakali nad takzvaně staročeským trdelníkem, který k nám dorazil z Rumunska, dnešní zlo pochází od národa nám daleko bližšího. Trochu šišlají, po sobotní souloži na diskotéce ráno vstávají do kostela, nemají rádi chleba s kmínem a do naší kotliny protlačili úchylný tanec zvaný mazurka.

Na rozdíl od Kofoly či Škodovek nepovažuji českou polku za něco, co bychom měli hrdě vyvážet do celého světa. Přesto se jedná oproti mazurce o nanejvýš sofistikovaný tanec, u kterého se člověk hýbe, prohlédne si celý sál, většinu partnerky, a ještě má pocit, že skutečně tančí.

Mazurka

Ne, ne a ještě jednou ne!

Ale mazurka? Tvoří sice spolu s polkou naprostý základ, který stihnou taneční mistři vtlouci do hlavy většině patnáctiletých před tím, než začnou dotyční místo na taneční chodit do hospody, nicméně bojuje proti všem krásám společenského tance.

K partnerce my muži stojíme při mazurce zády. Můžete namítat, že u většiny patnáctiletých účastnic tanečních kurzů je to pro dobro věci, ale to bychom se asi hádali ještě dlouho. Když už přichází oblíbená fáze „kouknout“, očekává se, že svůj pohled zaměříme na partnerčiny oči, což znemožňuje jinak oblíbený průzkum bujících dekoltů.

První dva tři… This ain’t fun!

A pak zase, znova, třicetkrát dokola, dokud se všichni na parketu a kapela navrch nezblázní (z nějakého důvodu po čtyřminutové mazurce obvykle následuje minutový jive). Varianta s převedením partnerky za sebe (a tedy získáním partnerky nové) skýtá ohromný potenciál a je vlastně prvním výletem mladistvých do tolik oblíbeného speed datingu, nicméně já preferuji k tanci alespoň takový časový úsek, během kterého ze slečny stihnu vypáčit, jestli považuje za správnou variantu „byste“ či „by jste“ a jestli špenát a koprovka ano, nebo ne. Zkrátka, každý máme své priority…

MYVážení a milí taneční mistři, zkuste popřemýšlet, jestli není čas dát staromódní mazurce sbohem a učit mladé tančit něco božího, třeba quickstep, slowfox, rumbu nebo paso doble. Pokud mě vezmete za slovo, pouvažuji o svém návratu mezi mladé a svěřím vám své tisícikoruny!