Mizerné počítačové hry podle skvělých knížek a filmů

Existuje obrovské množství skvělých knižních předloh, úžasných fantasy světů, válečných dramat, historických témat. Ta jsou velmi často převáděna do velkolepých filmů se světovou produkcí, s pompou běží na HBO či ve vašich kinech™ a prodává se k nim veliká kopa oficiálního merchandise (to jsou všechna ta trička, placky, kondomy s vaším oblíbeným komiksovým hrdinou, plakáty v bravíčku a tak). A vznikají také počítačové hry. Hlava mi moc nebere, proč jsou horší než to všechno okolo.

Je to tu zase. Stejně jako u slev se nemohu zbavit dojmu, že vlastníci práv uvažují v duchu trojfázového obchodního modelu. Tedy nějak takto:

  1. fáze: Špatná hra za málo peněz, ve které budou běhat známé postavičky k nepoznání (protože je někdo příšerně nakreslil a zanimoval) ve světě, který bude vypadat úplně jinak, než svět ve filmu, a kromě toho nebude dávat smysl.
  2. fáze: ???
  3. fáze: Zisk!

Že už jste to někde viděli? Ano! (Ono to totiž občas fakt zafunguje.) Zmíněná bída je většinou ještě podtržena „úplně novým příběhem“, který většinou ani za mák nedosahuje kvality byť vedlejších knižních zápletek a většinou je v přímém rozporu s logikou knihy či filmu. Pravda je, že v poslední době se situace zlepšuje, takže kromě šílených her s Harrym Potterem (čest solidnímu pátému dílu) jsme se dočkali solidních MMORPG (pro nehráče: hodně lidí se schází v jedné hře, druží se, obchodují a hrají se svými postavami) například ze světa Hvězdných válek či Pána prstenů. Ale špatných her je tak stokrát více, než solidních. Pokud alespoň trochu hrajete (a je jedno, zda na počítači či konzoli), příkladů už máte v hlavě hvězdokupu.

Mizerné počítačové hry podle skvělých knížek a filmů

Ošklivá hra podle knižního světa. Zdroj: EA

Nízké rozpočty těchto her a jejich mizerná kvalita je samozřejmě čistý ekonomický kalkul. Existuje totiž jisté nezanedbatelné množství lidí, kteří by si koupili i hovno v plechovce, kdyby na ní byla hlava Justina Biebera (a čert vem, že zatím nebyl v žádném větším filmu, třeba nám jeho fanynky zvednou čtenost, ha!). Ale dovedete si představit nadávky fanoušků figurek, kdyby jejich deseticentimetrovému Legolasovi upadla za týden hlava? Tak nějak si připadám já, když hraji většinu her podle filmů. A určitě nejsem sám, jen herní komunita už si tak nějak zvykla, že nemá čekat solidní zpracování a příběhy, které jsou dnes tak nějak standardem u áčkových titulů.

Mizerné počítačové hry podle skvělých knížek a filmů

Hezká hra bez knižní či filmové předlohy. Zdroj: Bethesda

MYPěkně prosím, smutně koukám, nebylo by možné dělat hry podle filmů a knížek, které opravdu budou fungovat jako hry a nebudou jen tahat z fanoušků další peníze? Ještě je čas přijít s nádherným MMORPG ze světa Harryho Pottera, Letopisů Narnií či Hry o trůny. Rychle ale utíká, protože všechna tato fantasy univerza časem uvolní svá místa na slunci nějakým dalším.