Mostečané pomlouvající Most

Pocházím ze severočeského Mostu a ani se to moc nestydím přiznat. Vím, že to není taková idyla jako třeba Třeboňsko nebo oblast východních Čech, z nichž přišel do Prahy zbytek autorů našeho blogu. Most má plno problémů se životním prostředím a ještě víc problémů sociálních. Ale to vlastně skoro každé větší město v této malebné zemi. Jen se to ti ostatní naučili lépe skrývat. Anebo naopak, Mostečané se nenaučili o tom furt nežvanit.

Most, abych ho představil, je takřka sedmdesátitisícové město s replikou starého hradu, přesunutým kostelem, divadlem, kinem (multikino během několika let), moderním obchodním centrem, aquaparkem, dvěma koupališti, několika vodními nádržemi, třemi okruhy pro inline bruslaře, cyklostezkami, golfovým hřištěm, autodromem, dostihovým závodištěm, velkým parkem v centru města a bůhví čím ještě.

Mostečané pomlouvající Most

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, jedna z dominant města

Ačkoliv městu chybí ba i náznak historického centra, pere se s tím celkem statečně a mám potvrzeno i od několika cizáků, že je to jedno z nejupravenějších a nejzelenějších měst, které kdy viděli (alespoň co se středu města týče). Většina mých přátel, kteří mě v Mostě byli navštívit, má to město raději než všichni mí spolužáci ze střední školy dohromady. Mostečanům chybí jakákoliv hrdost na to, že jsou z Mostu.

A to nemluvím o lidech bez práce na sociálních dávkách nebo o někom, komu tlupa pobudů vybílila sklep. Mám na mysli ty, kterým Most vesměs nic neudělal, mají dobře placenou práci a byt nebo dům jim stojí v celkem fajnové čtvrti.

Tak moc se začali stydět (či je to už přestalo bavit) neustále oponovat někomu z Humpolce, který pronesl, že Most je špinavá hnědouhelná díra (což byl, přiznejme si), že se k těmto kritikům přidali. Aby si ale udrželi jednotnou tvář, mluví tak o Mostu i se svými známými v Mostě, i se svými přáteli z Hluboké nad Vltavou, kteří o Mostu ještě ani neslyšeli. Negativní buzz se šíří a PR města a s ním i jeho pověst jdou do háje.

Přitom by se stačilo podívat za několik kopců na Ostraváky, kteří jsou na tom podobně, ne-li hůř, ale na svoje město a baníček zkrátka nedají dopustit.

MYObyvatelé města Mostu, přestaňte být na své město zlí. Zkuste se na něj podívat objektivně, jestli je opravdu tak zavrženíhodné, jak jej prezentujete. Jasně, Hradčany na Šibeníku za Centrálem stát asi nikdy nebudou, ale i tak toho není tolik, na co byste mohli nadávat. Nechcete-li, aby se o vašem domovu mluvilo nepěkně, nesmíte si ho sami hanit.