Movember: měsíc ošklivých mužů

Ač jste žena, gay nebo jen zmatený teenager, jistě jste si všimli ve svém okolí určité znepokojující změny. Dost možná ani nevíte, čím to vlastně je, ale máte takový pocit, že muži kolem vás nejsou zdaleka tak přitažliví, jak byli dříve. Marně se snažíte přijít na to, co za tím vězí. Změnili účes? Přibrali? Ne. Začal Movember.

Movember (zkomolenina moustache (knírek) a november (listopad)) je charitativní akce, která má za úkol zvýšit povědomí o existenci rakoviny prostaty. Dosahuje toho tím, že nabádá muže, aby si nechali během listopadu narůst knír coby symbol mužnosti. Tak mi to ostatně bylo prezentováno vloni na VŠE, kde mě jeden mladík takto přemluvil, abych se nechal vyfotit s (byť nalepovacím) knírem.

Movember, měsíc ošklivých mužů

Ano, s nalepovacím knírkem jsem vypadal jako kretén. Přišlo mi to ale docela srandovní a netrvalo to déle než pět minut.

Letos to tu je opět a já žasnu, jak se PR oddělení nadace, která Movember pořádá, podařilo zapojit takové množství Čechů. O to více žasnu, když vidím, že se za jeden jediný rok proměnil Movember z charitativní akce na módní šaškárnu pro hipstery a jejich příznivce.

Stačí se podívat na FB stránku českého Movemberu. Její obsah je líbivý. Muži s kníry (jsou vybíráni ti, kterým to fakt sluší), psi s kníry, ryby s kníry, letadla s kníry… Jediný náznak, o čem tento projekt ve skutečnosti je, se objevil 6. listopadu. Abyste se dozvěděli, proč je cool být MO bratrem či MO sestrou (tak se skutečně nazývají) a vypěstovat si knír, musíte být sami trochu investigativní a proklikávat se tam, kam se nikdo běžně neproklikává, tedy do informací o stránce.

Movember, měsíc ošklivých mužů

Můj přítel naštěstí rychle pochopil, že s knírkem by vypadal jako německý pornoherec, a doholil se až do konce.

V návaznosti na to po světě kráčí spousta kníráčů, kteří vypadají jako idioti (toho chytře využil Budvar ve své kampani), protože si nedokáží připustit, že knír sluší asi jen 2 % mužské populace. Navíc ani mnohdy netuší, proč ten knír mají. Protože Movember, vole, je to teď hustý. Samozřejmě se omlouvám všem vousáčům, kterým podnosní porost sluší a ví, že Movember je ve skutečnosti o rakovině prostaty. Přesto ale pochybuju, že si některý z nich zašel na vyšetření.

A taky pochybuju, že to všechny ty firmy, organizace a hokejové týmy, které Movember podporují, myslí vážně. Není těžké se na Movemberu přiživit, stačí povolat grafika a přimalovat psovi na titulce Seznamu knírek nebo přemluvit hráče HC Lev Praha, aby se jeden měsíc neholili. A hned je každý dobrodincem.

MYMO bratři a MO sestry, nikdo vás nebude perzekvovat za to, že se vyfotíte s namalovaným knírkem a hodíte to na Facebook. Ovšem důrazně apeluji na to, abyste si následně přečetli, o čem celá akce doopravdy je a zvážili, jestli stojí za tu srandu pěstovat si měsíc těch pět chlupů pod nosem a připravit se tak na celý měsíc o náhodný sex.