Mrtvá sláva pohádek devadesátých let

Letošní Velikonoce jsou o poznání mrazivější, než by většina z nás chtěla, a tak místo poletování s pomlázkami a vejci venku, stráví většina rodin tyto pasvátky v teple domova. Děti se pravděpodobně budou dívat na pohádky. Bude se na ně s největší pravděpodobností dívat i má malá sestra (3) a já se upřímně bojím, jaké hrůzy v nich uvidí.

Jako malý jsem samo sebou pohádky zbožňoval. Ráno mě naplno zaměstnával Walt Disney a jeho kouzelný svět a večerní šichtu většinou spíchl Večerníček a jeho další čeští kolegové. Byl jsem už v tomto útlém věku takový magor, že jsem byl schopný si pohádky během jejich sledování nahrávat a po skončení si je pouštět znovu od začátku.

Mrtvá sláva pohádek devadesátých let

Foto: andy castro, Flickr.com

Ačkoliv by se mnou bojovníci proti amerikanizaci nesouhlasili, klasické disneyovky v čele s My z Kačerova, Gumídky a Rychlou rotou by měly být zařazeny na seznam světového kulturního dědictví. Ničeho takového se už totiž nikdy nedočkáme. Bohatý a lakomý kačer, který svým synovcům v rámci napínavých dobrodružství ukazuje ta nejtemnější zákoutí kapitalismu, by dnes už neprošel.

Namísto toho jsou dnešní pohádky snůškou naprosto prostoduchých skečů, falešných interakcí („Děti, poradíte mi, za jakými dveřmi je tygr?“) a hlavně keců o tom, jak jsou si všichni rovni a všichni jsme nejlepší a dokážeme změnit svět. Úroveň těchto pořadů pro děti zhodnoťte sami při poslechu následujícího songu z novodobé disneyovky:

 

Vedle toho působí znělky tří výše jmenovaných seriálů jako número uno světových hitparád. Tyto pohádky měly všechno. Správný zásah, příběhy, jež mají úroveň, i auta, lasery a éroplány. Jako děti jsme se z nich naučili, co dělat, když na nás zaútočí aligátor, jak uniknout mumii i jak sestrojit funkční vrtulník z krabičky zápalek a kancelářské sponky.

Navíc v hračkářství číhal maximálně jeden plyšový Mickey Mouse a ne dvě stovky poníků a jahůdkových princezen, které musí mít každá správná holčička ve své sbírce (klučičí pohádky dnešní doby nemám až tak najeté). Nezbývá než doufat, že ČT:D sáhne v rámci akvizičního programového schématu i po starších zahraničních kouscích.

MYDěti, žádejte kvalitu.