Neměňte nám zálohy!

Tentokrát se podíváme na značně malicherný problém, který by vlastně ani nemusel být takovým problémem, kdyby moje lenost, pohodlnost a nedůslednost nezvítězily nad všemi ostatními vlastnostmi. Ale hezky popořadě. Jakožto mimopražský student pražské vysoké školy přebývám již druhým rokem v bytě na okraji pražských Vinohradů. A myslím, že se mám (vzhledem k poměru cena/výkon) čím chlubit. Pokoj pro dva má 17 metrů čtverečních, máme vlastní obývák, kuchyň, okna neprofukují, ve škole jsme pěšky za dvacet minut a v centru Prahy tramvají za deset.

Žít v pronajatém bytě ale přináší jednu velkou zodpovědnost. Najednou si uvědomíte, že všechno (naprosto VŠECHNO) stojí peníze. Zatímco na koleji jsem v lednových mrazech bez mrknutí okna větral třeba půlhodinu, užíval jsem si extrémně dlouhé sprchování a rozsvícená žárovka během dne mě nechávala naprosto klidným, ve „vlastním“ to je jiné kafe. Energie jsou drahé, takže topíme jen tak akorát, vodou šetříme a příliš nevěříme ani nežravosti spotřebičů ve standby režimu. Je přeci krize, že?

Neměňte nám zálohy!

Dlouhé a levné sprchování už jedině venku na dešti. (Foto: pimgmx)

Jelikož je nájemní smlouva psaná na mě, starám se i o platby za elektřinu a plyn (voda je zahrnuta v nájemném). Pospolu nás bydlí pět, což představuje administrativně trochu tvrdší oříšek, ale stále se to zvládá a já každý měsíc posílám hezky kulatou částku coby zálohu jak do PRE, tak do Pražské plynárenské. Ovšem ani jeden z těchto dodavatelů není schopný delší dobu udržet domluvenou výši záloh, a tak je po každém vyúčtování zcela svévolně mění podle našich předešlých spotřeb. Posledně nám například spadla záloha na elektřinu z 1 000 Kč na 937 Kč, takže zatímco do té doby jsem od každého spolubydlícího vybíral na elektřinu rovné dvě stovky, nově jsem měl účtovat každému 187 korun a 40 haléřů k tomu. To už není tak fajn.

Na jednu stranu to chápu, je přeci jenom jednodušší účtovat nedoplatek (s příslibem penále z prodlení) než nemotorně vracet přeplatky (i když to je také do značné míry diskutabilní). Ovšem proč nejsou dodavatelé energií schopni dodržet to, na čem jsme se při podpisu smlouvy domluvili? Vždyť se jich nikdo o úpravu výše záloh neprosil!

Pokud si říkáte, že není takový problém vrátit výši zálohy zpátky na kulatou tisícovku, máte do jisté míry pravdu, ale já se pravidelně nemohu dostat do internetové aplikace (klientské číslo ještě někde vyhrabu, ale heslo, které používám jednou nebo dvakrát ročně, si prostě nepamatuju) a jakékoliv jiné řešení zahrnuje návštěvu klientského centra, odebrání pořadového lístku a následně dlouhé čekání, než se vaše číslo objeví na světelné tabuli. A to se mi echt nechce. Pravidelně tedy zapínám Excel a vytvářím tabulku, kde se pokouším vést přehledný přehled (což mi příliš nevychází) o tom, kolik dlužím spolubydlícím, kolik mám peněz za nájem na účtu v bance a kolik přebytečných prostředků mi zbývá na kontě u dodavatele z posledního přeplatku (nedoplatek zatím naštěstí nenastal). Je to dost chaos, práce navíc a vůbec se mi to nelíbí!

MYPokud ceny plynu a elektřiny neposkočí o 20 % nebo pokud se nerozhodneme provozovat u nás doma diskotéku (což by asi výrazně navýšilo naši spotřebu), NENÍ důvod nám svévolně měnit výši záloh. Na něčem jsme se přeci domluvili!