Nový vzhled Google+

Aby bylo jasno, mám Google strašně rád. Denně využívám kupu jeho služeb od Gmailu, Google Dokumentů, Google Kalendáře až po YouTube nebo Picasu. To ale neznamená, že jsem schopen vysmátě tolerovat něco, co se Googlu prostě nepovede a o čemž si myslím, že byl prostě krok vedle. Už jsem si jednou takto zanadával u Google Play a teď nastává ten správný čas, abych alespoň trochu zdrbl sociální síť Google+.

Ke Google+ jsem byl skeptický již od jeho počátků. Nepřidával jsem se k nadšeným davům, které bez nadsázky tvrdily, že se konečně jedná o první pořádnou sociální síť. Viděl jsem v něm pouze spojení dvou služeb – Facebooku a Twitteru – o nichž jsem si myslel, že je zkrátka není nutné spojovat. Tento názor se mnou ovšem velká část zajímavých „internetových lidí“ (František Fuka, kupříkladu) nesdílela, a tak, abych zůstal v obraze, jsem si musel chtě nechtě přidat G+ do záložek a naučit se ho alespoň trochu efektivně používat.

A co se nestalo, začal jsem mít Google+ docela rád. Sice jsem tam patřil spíše k pozorovatelům, ale i tak jsem tam jednou dvakrát za den zavítal a prolistoval jsem si několik nejzajímavějších příspěvků. Nějaký chorý mozek si však usmyslel, že tehdejší podoba G+ byla málo web 2.0, málo trendy, málo Google a málo otravná. Na svět tak přišla zcela nová verze! Špatná.

Nový vzhled Google+

Jedno z mnoha možných využití nově vzniklého místa na Google+

U nás na škole nám Jirka Kosek, HTML a XML guru, kladl na srdce, že kdykoliv budeme navrhovat nějaký web, musíme si uvědomit, že rozhraní prohlížeče, tedy i posuvníky, nejsou prostor, kam bychom měli jakkoliv zasahovat. To Google+ naprosto ignoruje a implementuje do nové verze svůj vlastní posuvník. Ten nevypadá špatně v rámech Gmailu nebo Google Dokumentů, ovšem roztažený přes celou výšku stránky působí nehezky a já si zkrátka připadám ochuzen o přehledný scrollbar s klasickými šipečkami. Je to sice naprostá malichernost a má zbytečná zloba, nicméně nějak to vždy začíná…

Mnohem horší problém je ten, že Google+ naprosto mrhá prostorem na stránce. Autoři nového designu sází na trend stále větších monitorů, a tak se neobtěžují tím, aby se snažili šetřit nějaké pixely. Zapomněli však na to, že se stejně rychle rozšiřují malé netbooky s titěrnými displeji a ještě titěrnejším rozlišením, na nichž se Google+ v současnosti prakticky nedá používat. Já sám jsem vcelku spokojením majitelem jedenáctipalcového Aceru Aspire One 722 s rozlišením 1366×768 pixelů (což není vůbec tak špatné) a hlavní stream Google+ mi začíná někde mezi dvěma třetinami a polovinou obrazovky. To má za následek to, že se mi na displej vejde jeden, v lepším případe jeden a půl příspěvku. Sami si dokážete představit, jak radostné je při tomto zobrazení hledání nějakých zajímavých postů.

Vyhráno nemají ani ti, kteří se mohou pyšnit třicetipalcovým monitorem s full HD rozlišením. Zde vzniká naprosto opačný problém v podobě královského plýtvání místem vedle hlavního streamu. Tam, kde Facebook dohazuje přátele, připomíná staré fotky a vnucuje kontextovou reklamu (ano, to nevoní nikomu), neukazuje Google+ vůbec nic. Na internetu koluje už plno různých (více či méně vážných) možných využití. Není ovšem jasné, proč Google nekoupil svým programátorům větší monitory, aby si tohoto nešvaru mohli všimnout již dříve.

Nový vzhled Google+

Don’t be evil, Google! Foto: Ninja M.

To, že se mi nový vzhled G+ ani moc nelíbí, už je asi jen můj subjektivní názor. Avšak MY jsme blog plný velmi subjektivních názorů, tak proč se o tom nezmínit. Dnes už nikdo nemůže tvrdit, že Google+ se ani v nejmenším nesnaží kopírovat Facebook, Twitter, potažmo obě tyto služby. Vlevo je jako na Facebooku hlavní menu (i když značně zjednodušené), uprostřed stream s příspěvky a úplně vpravo se nachází GTalk, který ovšem na rozdíl od FB Chatu nelze žádným způsobem skrýt. Rozhodnete-li se, že si na G+ povídat nechcete a odhlásíte se, bude na vás i tak celou dobu koukat další velká prázdná bublina. A zkusili jste si otevřít něčí profil na Google+? Hlavička tajmlajny jak vystřižená. Co na tom, že úvodní tapeta je užší a profilovka na opačné straně… Tady to opisování Google už neukecá.

MYDrahý Google, víme, že touha po vlastní sociální síti je obrovská, MY bychom časem také svoji chtěli. Ovšem když už se do něčeho takového pouštíš, dělej to pořádně, neopisuj (tak okatě) a neprováděj změny, o které nikdo nestojí. Sázet na pravidlo „Je to super, protože to je Google“ se nedá věčně.