Ochrana olympijské symboliky

Včera byly v Londýně s velkou slávou ukončeny v pořadí již třicáté letní olympijské hry. Získali jsme na nich celkem 10 medailí, ohromili svět bláznivými holínkami a vyplnili tristní televizní program na celé dva týdny. Zároveň jsme si mohli připomenout, jak nesmyslně přitažená za vlasy je ochrana olympijské symboliky.

Chcete-li žít pohodlně, vymažte si slovo „olympiáda“ ze svého slovníku a zapomeňte na pět propojených kruhů. Pokud totiž některý z těchto posvátných symbolů (mezi které patří i olympijská hymna, oheň a další kraviny) nesprávně použijete, hrozí, že se na vás snese vztek bohů na Olympu. Nebo alespoň úředníků z olympijského výboru.

Projděte si reklamní materiály libovolných společností, které nějakým způsobem upozorňují na to, že se v Londýně odehrávají olympijské hry. Pokud se neobjevují na seznamu oficiálních sponzorů, nesmí používat žádnou z výše uvedených symbolik. Jejich nabídky tedy hovoří o „letních hrách“, „hrách v Londýně“ nebo „sportování ve Velké Británii“. Když se někdo snaží přiživit na olympiádě, musí být obezřetný.

Ochrana olympijské symboliky

Lodnýnských oimplyských her 2102 se pravidla ochrany olympijské symboliky naštěstí netýkají. Foto: www.reallybigroadtrip.com

Je jasné, že se to mnohým nelíbí. Ochrana olympijské symboliky došla  tak daleko, že jednomu londýnskému bistru bylo zakázáno prodávat sendvič s názvem Hořící pochodeň, majitel Londýnské restaurace Olympic musel zamalovat na vývěsním štítě první písmeno a 81 leté stařence byl zabaven svetřík pro panenky s olympijskými kruhy, který za necelé dva dolary vydražila v rámci církevní charity.

Chráněna jsou v konexi s hrami i slova jako zlato, stříbro, bronz nebo medaile a samotné spojení „Londýn 2012“, takže pokud nějaká cestovní kancelář prodává poznávací zájezdy do hlavního města Velké Británie pod hlavičkou „Londýn 2012“, riskuje nemalou pokutu.

Dokonce i v případě, že se rozhodnete uspořádat matematickou nebo zálesáckou olympiádu, musíte nejdříve písemně zažádat o povolení Český olympijský výbor. Ten vám povolení pravděpodobně udělí, ale jedině k ryze nekomerčním účelům. Usmyslíte-li si, že budete na této akci současně prodávat trička s logem vaší soutěže, zahráváte si s (olympijským) ohněm.

Ochrana olympijské symboliky

Pořadatelé Logické olympiády jsou kriminálnící nejhrubšího zrna. Foto: www.logickaolympiada.cz

Obdobně absurdní jsou i pravidla přímo pro sportovce, která nedávno v článku na Mediáři komentoval Matouš Hutník. Zlaté pravidlo zní, že nechcete-li si způsobit žádné nepříjemnosti, raději vypněte Facebook a neotvírejte po dobu olympijských her Twitter.

Naprosto chápu tlak sponzorů, kteří chtějí mít za nemalou částku, kterou na olympiádu vynaložili, nějakou formu exkluzivity. Chápu, že by nikdo, kdo si nezaplatil, neměl používat logo londýnských her nebo jejich název. Plošný zákaz užívání čehokoliv olympijského je ale už za čarou, a pokud si Mezinárodní olympijský výbor neuvědomí, že tentokrát přestřelil, můžeme se v příštích letech dočkat třeba i toho, že o olympiádě budou moct psát jen ta média, která si zaplatí.

Ostatně, strach máme i MY. V textu je uvedena veliká spousta „zakázaných slov“ a v případě, že někdo ze čtenářů klikne na darovací tlačítko Flattru pod článkem, můžeme být obviněni z toho, že se na olympijských hrách nečestně přiživujeme.

MYOlympijské výbory všech zemí, vzpamatujte se. Olympijské hry jsou od samého počátku oslavy nejenom vynikajících sportovních výkonů, ale i lidskosti, fair play a vzájemného porozumění (ať už to zní jakkoliv pateticky). Zamyslete se nad tím, jestli svým chováním tyto hodnoty nezneucťujete.