Koupíte si mobilní telefon. Při přeřezávání nálepek bránící krabičce samovolnému otevření skoro nedýcháte. Už jste přeřízli dvě. Zbývá jen jedna poslední. Ještě jeden ladný pohyb ostří nože opírajícího se o kartonové víko. Konečně. Už se na vás směje. Poslední model, ty nejlepší funkce. Šest měsíců střádání peněz do prasátka se očividně vyplatilo. Vezmete jej do ruky. Chvíli si ho prohlížíte, a pak opatrně sejmete ochrannou fólii na displeji… STOP!
Zde se značná část lidí zarazí a v zájmu uchování displeje škráncůprostého se rozhodne, že tam tu fólii ještě nějakou chvíli nechá. A tak tam je. A není tam jen týden nebo dva. Je tam třeba i několik měsíců, někdy půl roku nebo třeba celý rok. A jak ta fólie moc dobře ví, že tam nepatří, tak se postupně odlupuje. Začíná nenápadně u kraje a postupně pouští bublinky stále více do prostoru displeje. Ještě trochu lepí, a tak se na ni zachytává prach. Na takový mobil je pak smutný pohled. Jeho majiteli to ale většinou nevadí, vždyť tak na displeji není ani jeden škrábaneček.
Tento fenomén pozoruji celkem pravidelně v MHD při cestách do práce a do školy. Je mi z toho trochu teskno. Nechápu ty lidi. Koupí si zařízení za dobrých patnáct tisíc a namísto toho, aby jim dělalo radost i po vizuální stránce, nosí v kapse něco, co bych se já styděl vytáhnout. Ale jim to fakt nevadí.
Kdo by si myslel, že je strhnout fólii přinutí nápisy na ní, je vedle. Už jsem viděl i pár jedinců, kterým nevadilo používat mobil s fólií, na které bylo velké logo výrobce a šipka k místu, odkud měli zahájit sloupávání.
Něčemu ani ochranná fólie zabránit nedokáže… Foto: Patrick Hoesly, Flickr.com
Je to něco jako když má vaše babička dálkové ovládání k nové televizi v igelitovém sáčku, aby se, nedej bože, neošoupala tlačítka. Je to paradox. Chránit původní krásu a neporušenost věci tím, že ji nechám zabalenou v něčem tak odporném. Nemluvě o tom, že fólie na chytrém telefonu chtě nechtě do jisté míry zkresluje barvy a brání prstům v hladkém klouzání, takže si kvalit svého zařízení nikdy neužijete naplno.
Podívejte se teď na svůj telefon, jestli se na něm náhodou zmiňovaný kus umělé hmoty nenachází. Pokud ano, nadechněte se, seberte veškerou odvahu a jedním rychlým pohybem jej odstraňte. Je to jako strhávání náplasti. Po několika milisekundách hrůzy se vám neskutečně uleví.
Vážení fóliáči, pokud nenosíte svůj telefon v kapse s klíči, vězte, že se mu nemůže nic hrozného stát. Dnešní telefony mají podstatně odolnější displeje než jejich starší sourozenci. Pokud se budete i tak bát, pořiďte si v nejbližším elektru nějaké pouzdro. Vaše nová hračka stála spoustu tisíc, není tedy důvod, aby ji hyzdila odloupávající se fólie za pár korun.