Okurková sezóna

Červenec a srpen jsou měsíce poloprázdných open space redakcí tištěných plátků i internetového zpravodajství a je to tak odjakživa. Absence jakýchkoliv zajímavých témat pro denní zpravodajství dodává živnou půdu všelijakým báchorkám, které ukazují na nulový smysl pro kritické myšlení takzvaných novinářů. A nejen o těch si budeme dnes vyprávět!

Člověk by si řekl, že se není čemu divit. Politika se obecně v létě moc nedělá, kvůli vedru na blízkém východě se příliš nesestřelují americké helikoptéry ani se nevraždí civilní obyvatelstvo, fotbalová, hokejová, baseballová, basketbalová a bůhvíjaká další sezóna je u konce a další v nedohlednu. Zaplaťpánbůh za to, že se alespoň každý týden prohánějí blázni v monopostech F1 nebo na nabušených motorkách padesátkrát kolem dokola!

A tak média vezmou v létě zavděk jakoukoliv zprávou. Hlavní stránky českých webů plní návody na to, jak se nepotit (pro bezdomovce ve wifi tramvajích velmi přínosné!), povídání o zjevení Panny Marie na stromě, články o umělých asistentkách pro bankovní úředníky (raději jsem se nepídil po informaci, při čem jim budou asistovat). Zaručené zpravodajství lze obecně poznat podle frází experti varují či vědci zjistili. České noviny nelze nemilovat!

Určitě jste v posledních dnech četli o „geneticky modifikovaných“ dětech, které mají geny třech rodičů, že? A ono to ve skutečnosti bylo úplně jinak a stalo se to před patnácti lety, přesto zprávu převzala v podstatě všechna česká internetová média od iDnesu (prý nejdůvěryhodnějšího zpravodajství na českém internetu!) přes gramaticky bezchybné Novinky až po ověřené a jediné pravdivé (a na židozednářská spiknutí zaměřené) AC24. Aby jim snad něco neuteklo. Zmíněná dezinformace visí v podstatě na všech webech doteď.

Své by mohl říct i (stále ještě) ministr financí Kalousek. MY se vyhýbáme politice jako čert kříži, nicméně média z Kalouska právě takového arcičerta dělají. Nikomu kromě justice nepřísluší soudit, jak se věci v posledních dnech i před dvaceti lety doopravdy semlely, nicméně česká média už to zvládla a na základě nepodložených informací od anonymních policistů chrlí jednu zaručenou pomluvu za druhou. Samozřejmě bez jediného důkazu. Jste ochotni takovému zpravodajství věřit?

Okurková sezóna

Ahoj, já jsem Honza! Okurky pěstuju rád a v médiích mám pár vlivných přátel, takže o mně ještě uslyšíte mezi zprávama o žralocích na Jadranu. Zatím ahoj, lidičkové!

Do třetice tu máme titulní stránku Práva a Evu Krejčí, tiskovou mluvčí Václava Havla (tedy, toho letiště, abyste mi rozuměli). Spekulanti s doménami prý ostrouhají, protože „informace budou optimalizovány tak, aby internetové vyhledávače nabídly jako první naše stránky„. Už jsme ve škole optimalizovali ledacos, ale o optimalizací informacích slyším poprvé stejně tak, jako asi den po vydání slyšela Eva Krejčí o fenoménu SEO.

MYDávno víme, že noviny, potažmo alespoň neškodnou sekci o bydlení, píší ve volném čase uklizečky. Milé české vydavatelské domy, zaplaťte jim aspoň kurzy kritického myšlení! Úmyslné či neúmyslné kachny jsou často zábavné a přitažené za vlasy. Jsou však také neviditelným strašákem demokracie v rukách Soukupů, Babišů a dalších představitelů sedmé velmoci.