Olympijské studio v Londýně

Česká televize, kterou propíráme na našem blogu často a rádi, se rozhodla v dobách velkolepých škrtů napříč celým programovým spektrem pro bombastický projekt: televizní studio přímo v dějišti her. Mělo nám přinést spoustu zajímavých okamžiků, zatím jsou však mé dojmy poněkud rozporuplné. Jako by se snad Robert Zároba obklopen papundeklovými kulisami chtěl za každou cenu podívat na olypiádu.

Veřejnoprávní televize ve svém zpravodajství z letních olympijských her předvádí fantastickou schizofrenii. Oproti minulým hrám chybějí zajímavé zákulisní blogy reportérů a komentátorů. Místo toho můžeme na oficiálních stránkách sledovat myšlenky a všemožná zvolání celého štábu ve 140 znacích na Twitteru a k tomu jako bonus spoustu vintage fotografií olympijských fish & chips skrze Instagram.

A uprostřed toho všeho, v srdci české výpravy, v Českém domě, stojí velkolepé studio ČT, ve kterém se naprostou většinu času vůbec nic neděje. Když se v něm něco děje, je to obvykle Jaromír Bosák, který zmateně povídá o tom, že časem budou hrát naši tenisté, ale nikdo neví kdy, protože trochu prší. Zajímavé rozhovory (třeba ten se sympaťačkou Kateřinou Emmons) se odehrávají v nedalekém ČEZ pointu.

A když už se náhodou opravdu něco zajímavého ve studiu děje, divácký zážitek kazí skupinka lidí, kteří jsou sice od pohledu dospělí, ale stejně mají potřebu se na pozadí do kamery neuvěřitelně předvádět. Na vyšší level tenhle exhibicionismus dovedli už jen sportovci, které kamera zabírala na slavnostním zahájení. Trocha důstojnosti by nebyla, elito?

Olympijské studio v Londýně

Nebylo by lepší vrátit do studia místo lidí figuríny? Foto: Česká televize

Jistě, takové studio má jistou dávku potenciálu. Klidně bych si na internetu či pozdě v noci prohlédl rozhovory se zákulisními personami. Místo toho celé dopoledne místo živých přenosů i místo studia běží milionté reprízy sportů bez našich zástupců. Zlí jazykové tvrdí, že je to proto, že se v Českém domě nepokrytě chlastá a ani štáby se nedrží zkrátka.

Člověku je pak skoro líto, že Záruba i Bosák, kteří stále patří mezi ty lepší hlasy České televize, raději nepřenechají místo pro rozhovory benjamínkům a nejdou komentovat ty nejzajímavější momenty z her živě. V Rio de Janeiru se do olympijského programu vrací golf, takže předpokládám, vzhledem ke vzdálenosti pořadatelské země od té naší, a k Mírově lásce ke greenu, že studio v dějišti her vidíme na dlouhou dobu naposledy. Škoda by to příliš veliká nebyla.

MYVážení, přestaňte vymýšlet kraviny a raději věnujte chybějící peníze na dětský kanál ČT3 a jeho plánované vysílání filmů v původním znění v titulky. Národu i sobě uděláte obrovskou službu! Olympijské studio v dějišti her je zbytečnost a nedává divákům vůbec nic navíc. Naopak ubírá rozpočet na reportáže o tom opravdu zajímavém.