OVB – finanční poradenství pro Evropu

S praktikami této prapodivné společnosti a především pak jejích „agentů s teplou vodou“ nabízejících úžasné úvěry, pojištění a hlavně také možnost spolupráce a pohádkových výdělků se určitě nejeden z našich čtenářů setkal. Asi se shodneme na tom, že ačkoli nabídky a sliby vypadaly všelijak, branou k úžasnému životu se stala firma OVB pouze pro pár vyvolených.

Takže pro neznalé: OVB Allfinanz je společnost, která prostřednictvím svých samostatných pracovníků (nikoli zaměstnanců) nabízí finanční služby široké veřejnosti. Tím se prakticky nijak neliší od „Partners“ a dalších podobných zmetků. Pokud vás oslovil finanční poradce s nabídkou finančních produktů, bude se pravděpodobně tvářit, že jeho provize je již „v ceně“ služby (úvěru či pojistky) a že je tu především pro vás a vaše blaho. Kecá, stejně jako všichni prostě potřebuje prachy. Jen málokterého z nich pak přesvědčíte, aby s vámi sepsal potřebné smlouvy na produkty, ze kterých má minimální provize (zkuste třeba zákonnou na auto).

Nabídku poradenství samozřejmě není problém slušně odmítnout (jakkoli třeba byla vlezlá), stejně tak respektuji, že někdo opravdu o podobné služby stojí. Zastávám ovšem názor, že člověk se špetkou zdravého rozumu si dokáže spočítat, kolik zprostředkovateli, bankám a podobným institucím za půjčku doopravdy zaplatí, dá si facku, a začne radši šetřit.

OVB - finanční poradenství pro Evropu

Co považuji za donebevolající legraci, jsou nabídky „personálních managerů“ OVB, které se nebojí ohánět magickými slovními spojeními:

  • Vydělávejte peníze ze své virtuální kanceláře!
  • Pracujte jako samostatný dodavatel!
  • Platíme v eurech, takže je to hodně zajímavé!!!
  • Dostal jsem na Vás velmi zajímavou referenci.
  • Potřebuji pouze vědět, zda Vám již bylo 18 let.
  • Nabízíme participaci na studentských projektech, můžete získat praxi při studiu!
  • Prosím o zaslání životopisu a telefonního čísla.

Ruku na srdce, kolik takových mailů a zpráv na Facebooku jste za poslední měsíce a roky dostali? Kolik máte kamarádů, kteří poté, co nevýhodné pojistky a uvěry vnutili své rodině, začali skutečně samostatně žít a vydělávat a nemuseli se ponižovat dalším verbováním nových oveček?

Chvíli slávy si zaslouží projekt Profi poradenství, jehož agent mě kontaktoval přes telefon a použil všechna již zmíněná klišé o referenci (nicméně nevěděl, od koho) a studentské praxi (zdráhal se po telefonu říct, v čem taková praxe spočívá). Nuže udělal jsem si dvacet minut svého času, v průběhu kterých mě měl agent pozvat na kávu a vše mi vysvětlit. Káva se nekonala (prý bylo v Café Ekonom plno – nebylo). Studentský projekt se nekonal. Používají již zmíněný název „Profi poradenství“, protože lidé si firmu OVB nevhodně asociují a oni se snaží vystupovat alespoň trochu samostatně a vystoupit ze stínu let minulých. Na jejich webových stránkách není samozřejmě o spojení s OVB ani zmínka. Že by notná dávka sebereflexe? Podobných mikrostruktur často s vlastními (oficiálně se tvářícími) webovými stránkami je samozřejmě po republice mnoho, ale v máločem se liší. Všichni lžou (© Gregory House).

MYVážení oufaubáci, vážně vám vaše pohádkové platy (v eurech!) nezávidím. Přestaňte prostě pořád otravovat svými telefonáty, e-maily, zprávami na Facebooku a jáužnevímčím slušné lidi a jděte radši nějak normálně makat. Nebo si spolu se svou rodinou zaplaťte z vydělaných peněz doučování matematiky. Díky.

A budu ještě apelovat na vás ostatní. I když to tak v televizi a novinách nevypadá, peníze se vydělávají poctivou prací a prodělávají nečtením smluv, které podepisujete. Zamyslete se nad tím.