Petice, které nadávají smysl

Klaus a Nečas podepsali amnestii, my podepíšeme petici. Město zruší dotaci pro divadlo, napíšeme petici. Nechceme, aby zavřeli drogerii na Můstku, sepíšeme petici. Jsme táááákhle angažovaní hrdinové.

Klaus to s amnestií přepísk. Namísto, aby ji vyhlásil prezident nový, podepsal ji on sám, který za ni vlastně nenese žádnou odpovědnost, a z kroku, který v určité míře byl potřebný, se stává provokativní téma. Upřímně, když prezident tento krok ohlásil, vybavila se mi exkolegyně, která poslední den v práci seděla vedle skartovačky a sunouc štosy smluv do jejího ozubí (myslím skartovačky) prozpěvovala „Nikdo se nic nedoví, nikdo se nic nedoví…“.

OK, Klaus to zvoral. Novináři nechť jej rozdrtí, ať nás zaplaví fotky amnestovaných kriminálníků, kteří jsou nenapravení, a ať se zlotřilci za katr v nenadání navrátí. Ale lidi, skutečně si myslíte, že na základě petice na Facebooku Klaus přednese druhý projev, v němž se za svůj čin omluví a požádá amnestované, aby se milostivě do nedělní 14. hodiny navrátili do kartouzy?

Slovy Václava, je to celé tak trochu falešný a prázdný peticismus. Člověk je rozhořčen, na něco klikne a bum, to jsem vám to nandal. Je to alibismus a je to nerespektování určitých principů, které, byť se nám nelíbí, fungovat musí.

Petice, které nedávají smysl

Podobně je to s peticí za záchranu Divadla Spejbla a Hurvínka. Ty dvě loutky zbožňuju. Špejbl je archetypem konzervativního homosexuála, který coby samoživitel vychovává prepubescenta a psa, tedy model, který bude v naší společnosti stále více potřeba. Ale, pokud město prostě divadlu peníze dát nechce (nemůže, odmítá, postaví místo nich sado-maso salon pro dekadentní kruhy magistrátních úředníků…), nevěřím, že petice jejich názor změní. Maximálně úředníci peníze seberou jinému, méně popkulturnímu divadlu, které prostě nemá auru výchovné organizace. Což ale neznamená, že bych byl například proti sbírce na záchranu divadla. Vrcholem pokrytectví je podepisování petic za rušení obchodu, který se dlouhodobě neuživí.

Petice má smysl proti systémové chybě nebo proti maximálnímu bezpráví. Podpořím libovolnou petici za propuštění čínského disidenta, o kterém jsem nikdy neslyšel, o kandidatuře někoho na prezidenta a nebo za svatořečení Pavla Šafra, patrona pasáků ovcí. Sám jsem nakonec nedávno jednu mimořádně nesmyslnou inicioval. Nechci ale, aby se petice stala jediným prostředkem, jak se budu veřejně projevovat.

MYSignatáři, podpis online petice je projevem nespokojenosti, ale ne krokem ke změně. Podepisujte je, ale dělejte i víc. Demonstrujte, agitujte, lobbujte, konejte sbírky, kandidujte, piště do novin, natočte virální video o světě bez Spejbla. Ale netvařte se, že kliknutím na webu něčemu pomůžete.