Potvrzení o studiu

Představte si, že vždy, když potřebujete doložit své občanství, nestačí vám občanský průkaz. Například den před volbami si doma stáhnete a vytisknete Potvrzení o občanství, dojdete na matriku, tam papír vyplníte, paní vám tam bouchne berana a vy jdete. Můžete volit.

Nebo že pokaždé, když chcete někde sdělit číslo účtu, musíte předtím dojít do banky, kde vám řadový bankéř vydá lejstro, které stvrzuje, že jste skutečně vlastníkem účtu.

Nebo že kdykoli si chcete objednat v hospodě pivo, musíte odevzdat jeden potištěný kancelářský papír vysázený ve Wordu, kde je napsáno, že jste dosáhli věku osmnácti let. Nemluvě o tom, že by datum vydání tohoto potvrzení nesmělo být starší než jeden měsíc.

Nechám toho už. Asi vám všem došlo, že chci říct, že je naprosto absurdní dokládat doma vytištěným a byrokratem orazítkovaným papírem, že požívám nějakého benefitu, že splňuji nějaké charakteristiky nebo že mám na něco nárok. Přesto mě k tomu stát a spousta firem od začátku roku přinutily už sedmnáctkrát. Chtěli potvrzení o studiu.

Razítko. Mocnější než pánbůh. Foto: Justified Sinner, Flickr.com

Razítko. Mocnější než pánbůh. Foto: Justified Sinner, Flickr.com

Je ponižující pro stát, že nedokáže vytvořit databázi studentů, když Casanova pár set let zpátky zvládal archivovat seznam svých milenek. Je ponižující pro výrobce karet ISIC, že mu stát věří méně než tiskárně HP. A je ponižující pro mě, že nikoho nenapadne, že zfalšovat podpis a razítko je pro mě tisíckrát jednodušší než se táhnout na studijní.

Potkal jsem se s člověkem, který tvrdí, že potvrzení o studiu miluje. Prý je to důkaz, že stát nešpicluje, neshromažďuje o nás úplně všechna data, a že jsme zcela svobodni. Na svobodu, kdy musím jak idiot až do 4. patra Hollaru, abych doložil něco, na co mám v kapse průkaz, kašlu.

MYMilé vysoké školy a univerzity. Pojďte se domluvit. Normálně lidsky domluvit, že seznamy svých studentů hezky dáte do jedné databáze, tu ochráníte před vykradením a kdokoli si odkudkoli bude moci zkontrolovat, zda jsem, nebo nejsem studentem. Nic víc. Máte na to dva roky. Potom si začnu potvrzení o studiu vystavovat sám.