Praha (ne)turistická

Srovnávat amsterdamská (nizozemská) muzea s pražskými (českými) by bylo značně nespravedlivé. Přesto se toho dopustím. Ačkoliv je Nizozemsko podstatně bohatší země než Česká republika, takže patrně nabízí místním muzeím tučnější dotace než česká vláda, jsou Praha s Amsterdamem z pohledu turistiky poměrně srovnatelná města. Jen ta pražská edukativní zábava nestojí za nic.

Česká muzea trpí přežitkem z předrevolučních dob. V podstatě se jedná o místnosti s haldou obrazů a vitrín s více či méně nezajímavými předměty. Každý z takových exponátů je vybaven štítkem, na kterém se v několika odstavečcích schovává několik desítek dat, pár jmen a minimálně jeden odborný výraz.

Praha (ne)turistická

Autor: Jakub Vyskočil

Oproti tomu jsou muzea v Amsterdamu přehlídkou zábavných show. Městské muzeum vám pomocí zábavných kvízů vypočítá vaši amsterdamskou DNA, technický park NEMO vám umožní si na vlastní kůži vyzkoušet zábavný svět vědy, námořní muzeum vás na několik desítek minut promění v námořníky a v Rembrandtově domě zase zjistíte, jak se míchají barvy nebo tisknou ilustrace do knih.

Nic z toho nepůsobí nijak pompézně, dokonce si dovolím tvrdit, že nic z toho nemůže být přehnaně drahé, jen jde o nápad a provedení. I ty potenciálně nejnudnější expozice vás překvapí jednoduchými hologramy a světelnými přehlídkami, během kterých se dozvíte spoustu zajímavých příběhů „ze zákulisí“, namísto toho, aby do vás jeden exponát za druhým rval jména a data, která stejně za pár minut zapomenete.

Praha (ne)turistická

Stejně šedá je i turistická nabídka Prahy. Foto: www.CGPGrey.com

V Praze jsem byl skutečně spokojen pouze v AMoYA a Království železnic. Ostatní turistické atrakce značně pokulhávají a nemají co nabídnout. O tom, že z vás někde „vyrobí“ pivo nebo jiný nápoj jako v Heineken Experience nebo že se necháte v muzeu voskových figurín vyfotit s Barackem Obamou, si můžete jenom nechat zdát. Bylo by to přece neuctivé, příliš povrchní a nikdo z konzervativních Čechů ani z ještě konzervativnějších turistů by přece takovou atrakci nenavštívil.

MYCo z toho, že z každého kouta Prahy dýchá historie, vážení, když se turista v Praze nemá kde bavit. Dokud nepodniknete nějaké kroky, jak zatraktivnit naši historii a kulturu, nemůžete se divit, že se k nám ze západu jezdí jen chlastat nebo krmit labutě.