Přebytečná jména a jiný čurbes v českém kalendáři

V březnu má svátek Kazimír a mně nedochází proč. Zřejmě to nedochází ani nastávajícím rodičům, kteří toto jméno přiřkli v posledních letech jedinému šťastnému děcku.

Kalendářní komise (já si to nevymyslela, fakt existuje) patrně pomřela už před mnoha a mnoha lety, jinak si nedokážu vysvětlit, proč český jmenný kalendář obsahuje tolik fosilních nálezů. Nepopírám například, že třeba takový Lumír míval svoje slavné roky, ale v posledních letech už se jen tak plácá mezi pěti až deseti novými Lumírky ročně.

Řekněte o mně, že nejsem vlastenec (no jen do toho, nebojte se), ale jména tohoto typu prostě v kalendáři zabírají místo. Znáte osobně třeba nějakého Řehoře? A co Xenii, Bořka nebo Zdislavu? Možná jednoho z nich znáte a já vám k tomu moc gratuluji, jistě si připadáte stejně exoticky jako já, když si uvědomím, že znám osobně jednoho Čeňka (i když ten své jméno dostal fakt jen blbou náhodou).

Jmenný kalendář také obsahuje řadu nespravedlností. Vezměte si třeba takového Petra. Je moc hezké, že nám svými dvěma svátky ukazuje bohatost církevní tradice, ale nic to nemění na tom, že Petrové si během roku nahamouní dvakrát více cukrátek než my ostatní!

Není v tom nic osobního, Otýlie a Zdislavo, jen už prostě nejste tak přitažlivé jako dřív.

Není v tom nic osobního, Otýlie a Zdislavo, jen už prostě nejste tak přitažlivé jako dřív.

Všechny Otýlie, Kazimíry a další ohrožené druhy, které si v tuto chvíli čtou mou filipiku, bych chtěla ujistit, že v tom není z mé strany vůbec nic osobního – jistě samy uznají, že kráčet světem a honosit se přitom jménem, které vyvolává dojem, že máte zálibu v kažení míru nebo že jste poněkud otylejší postavy, není vůbec nic lehkého.

Pozorný čtenář si možná povšimne, že po odstranění nepoužitelných jmen vznikne v kalendáři množství děr, které by bylo potřeba něčím zaplnit. Vzpomeňme na tomto místě na Lindy a Samuely či Matyldy a Rút, jimž nebylo dopřáno slavit svátky samostatné – opět z naprosto záhadných důvodů (nabízí se možnost, že některý z vůdčích členů kalendářní komise měl například dvě děti a pamatovat si dvě data mu připadalo zbytečně moc).

Na zbylá místa se pak mohou přišpendlit jmenovky všech těch Kevinů a Ell, co se kolem v posledních letech rojí, ale nemají, kdy slavit. Evokuje vám jméno Kevin jednoho blonďatého uřvaného malého sadistu? Mně rozhodně, ale i tak je v poslední době hošíků s tímhle jménem přibližně šestkrát víc než třeba Kvidů. O Ellách ani nemluvím.

MYDrahá kalendářní komise, postarej se o své mrtvé a nemohoucí členy. Zakopej je a někam odkliď, odříkej modlitbičku, poplač si. A pak se konečně seber. Přemísti, vyhoď, přidej. Anebo alespoň konečně nahlas řekni, že je to celé jen takový vtípek a my jsme se nechali napálit.