Předvolební kampaň mezi svátky

Už to začalo. Pomalu, plíživě, zatím spíše vtipně. Ale bude hůř. Neutečete jim. Zkazí vám advent, Vánoce, Silvestr i Chanuku. Bramborový salát vám zhořkne na jazyku. Zneuctí to popelku, pyšnou princeznu a koukat na Mrazíka bude mít smysl až v létě. Hlavy prezidentských kandidátů míří na vaše obrazovky. Hned po Vánocích.

Česká televize včera zveřejnila programové trháky pro letošní Vánoce. Ponechme stranou, že adventní upoutávky s voskem na lyže nejsou to pravé. Podívejme se raději na největší problém letošního svátečního programu, za který na Kavčích horách sice nemohou, ale ČT jej odnese se vší tvrdostí. Na prezidentskou kampaň, která začne vrcholit těsně před Silvestrem.

Je šestadvacátého prosince 14 hodin 00 minut. Skončili Tři veteráni, proběhl nutný džingl o barevnějších Vánocích a začal blok předvolebních spotů. „Vážení diváci, naše země je v ohrožení,“ osloví z obrazovky váš obývák zvučnou dikcí Jana Bobošíková sedící u krbu.

Mozek rozněžnělý pohádkami, opitý punčem a odkrvený kvůli vydatnému obědu se pravděpodobně vzchopí a televizi přepne. Nebo taky ne a vy dostanete plnou dávku informací o ohrožené suverenitě a sudeťácích čekajících hned za hranicemi. Samozřejmě to vše bude podkreslené tichounkým Půjdem spolu do Betléma. Naváže Miloš Zeman v červeném svetru s norským vzorem, toho podmáznou Pásli ovce Valaši.

Na Nový rok vám zase rozverný Tomio Okamura bude přát lehkou kocovinu a Jan Fischer si možná střihne ukázku, jak by vypadal jeho novoroční projev – asi točený u stromečku na chalupě. Táňa Fischerová o svou předvánoční trafiku přišla, takže pravděpodobně ve spotu vysekne cestu na půlnoční okořeněnou peprnými výroky o morálce nebo tak něco. A konečně Vladimír Franz, od něhož všichni očekávají lehký punk, zklame, neb bude mluvit o barvách své duše a nutnosti vzdělání. Sobotka, Dienstbier a Schwarzenberg zapadnou.

Do toho všeho vstoupí současný pan prezident s Novoročním projevem – očekávejme nedobře zamaskovanou podporu Miloši Zemanovi.

Předvolební kampaň mezi svátky

Grinchovi se Vánoce zničit nepodařilo. Volební kampaň to dokáže. Foto: pareeerica

Co se stane? První přímá volba prezidenta, kterou jsme všichni hrozně chtěli a potřebovali (nepotřebovali a vlastně ani nechtěli) voliče znechutí, ještě než vůbec začne. A jakkoli nikdo z nás nepochybuje o tom, že Milan Štěch, který volby takto nešťastně vyhlásil, opravdu nechtěl zkazit obyvatelům  jarní prázdniny, myslíme si, že zkazil půlce národa prázdniny vánoční.

Lidé, kterým do popelky prostřihli žoviálního Zemana, před volbami utečou. Ti, kteří měli nohy příliš ztěžklé cukrovím a vaječňákem, odevzdají hlas tomu nejestrádnějšímu kandidátovi, protože dobře zapadl mezi Vánoce a Silvestr. Mír, právo a pohoda zalijí českou kotlinu.

MYPánové politici, pojďme to ještě celé odpískat. Natvrdo. Kandidátů máme celou řadu, nechme parlament, aby z nich vybral. Bude nám všem lépe. Řečeno slovy Vladimíra Dlouhého: Ano, chci Vánoce bez volební kampaně.