Prima family

Mám Primu fakt rád. Na rozdíl od Novy zaplňuje své vedlejší kanály (převážně pak COOL) premiérovým obsahem a ne nechtěným odpadem, který získala v nějakém programovém balíčku a už nemá chuť nebo zájem ho opakovat na svém hlavním kanále. Snad jen díky Primě se na Nově Cinemě nevysílají jenom staré díly Pojišťovny štěstí a česká MTV možná posílí prakticky nulovou vlastní tvorbu a omezí otitulkované pořady o zbouchnutých šestnáctkách. Možná…

Letošní rok je ovšem pro Primu rokem jedné velké změny, s níž si hlavní kanál natahal do svého vysílání obrovské množství bordelu. Jedná se o velkolepé přejmenování Primy na Primu family. K tomu došlo z dosti racionálních důvodů. Jednak Prima využila udělenou licenci na kanál Prima family (který byl ovšem svého času zamýšlen jako čtvrtý primácký program) a zároveň se zbavila nemilé povinnosti propůjčovat denně několik desítek minut svého vysílání regionálním televizím. Zejména druhému bodu tleskám, neboť jsem toho názoru, že regionální televize může v dnešní době fungovat mnohem efektivněji v jiné podobě, než je parazitování na celostátním kanále. Mezi tímto dotčené patří i Regionální Televizní Agentura, coby největší síť regionálních televizí, pro kterou tyto lišácké rošády znamenaly ukončení provozu.

Prima family vs. RTA

Co však Prima hořce nezvládla, je samotný rebranding svého hlavního kanálu, který proběhl uspěchaně a na mnoha místech značně nedokonale. Zejména mě fascinuje fakt, že ani sama televize neví, jak sebe správně nazývat. Oficiálně se společnost provozující primácké kanály jmenuje FTV Prima, „nový“ rodinný kanál se jmenuje Prima family (s malým f), ovšem na Facebooku se prezentuje jako Prima Family s velkým F (Proč?!), hlavní zpravodajská relace se jmenuje Zprávy FTV Prima, ale redaktoři na konci každé reportáže připomenou, že se díváte na Prima FTV.

K takové schizofrenii přitom není sebemenší důvod. Od 1. ledna 2012 přestává vysílat Prima a místo ní začal vysílat nový rodinný kanál Prima family. Tečka. Nechápu, proč by se zprávy nemohly jmenovat Prima family zprávy (když už se jim Prima nechce skloňovat), anebo klidně jenom Zprávy. Když tomu tak není, tak už vůbec nevidím důvod, proč by se prapodivná zkratka měla stěhovat z konce Primy na začátek a zpátky. Navíc, co to FTV znamená? Sice se nabízí Family TV, ale vzhledem k tomu, že Prima je Prima family a ne Prima Family TV a k tomu, že se tato tajemná písmenka objevovala již v názvu společnosti FTV Premiera v minulém století, nemáme nikde zaručeno, že to ve zprávařském kontextu neznamená  Fucking TV, Fisting TV nebo něco mnohem horšího. Vyrobili jste si Primu family, tak u ní také prosím zůstaňte!

Prima family

Uvidíte víc. Uvidíte ještě nápis “family” přilepený na levém okraji! Zdroj: FTV Prima

Třešničkou na dortu je už jen nové logo. Prima si před několika lety nechala vyrobit drahé logo s 3D efektem od francouzského studia Dream On. Po čase zjistila, že s třetím rozměrem neumí pracovat a do televizního vysílání se příliš nehodí (na což mnozí upozorňovali už na začátku). V tichosti ho tedy zploštila a teď na něj akorát nevkusně naroubovala podtržený nápis „family“ ve světlejším odstínu oranžové (na levou stranu, aby se logo kromě „Prima family“ dalo číst i jako „family Prima“, asi pro jistotu). Být autorem původního návrhu, tak se dnes asi hodně mračím…

Programy Prima COOL a Prima love jsou zkrátka mnohem víc prima než hlavní kanál Prima family.

MYKoncept rodinné televize je fajn. Dokonce mi ani moc nevadí, že to původně neměl být hlavní kanál. Ale když už se jmenujete Prima family, tak se tak probůh nazývejte všude! O neustále rozšiřujícím se mrvení loga raději nemluvě.