Proč není Eurovize na Silvestra?!

Evropské televize společně každý rok připravují ten nejlepší silvestrovský program, na kterém se podílejí stovky techniků a desítky umělců a kejklířů z celého kontinentu. Bohužel, z důvodů mně neznámých jej vysílají každý rok někdy v květnu.

Pěvecká soutěž Eurovize naší zemí prosvištěla několik let zpátky. Zúčastnili jsme se tří ročníků a jediný, který nedopadl úplným fiaskem (ale jenom fiaskem) byl ten, během něhož Tereza Kerndlová ukázala kalhotky.

Všichni ale tak trochu tušíme, že Eurovize není zrovna o zpěvu. O vítězství často rozhodují spíše vzájemné sympatie jednotlivých států a hned po nich show, kterou intepreti na pódiu předvedou. Cesty k ní jsou vlastně dvě – buď vyšlete mladičkého krasavce či roztomilou nezbednici, aby zazpívali dojemnou píseň o delfínech, nebo při castingu projdete v průběhu večera pár travesti barů a dáte dohromady to nejbizarnější, co během toho uvidíte.

Ale není důvod se rmoutit tím, že Kabáti se svojí rockovou baladou neuspěli. Eurovize je navzdory svému pochybnému systému hlasování a očividné nespravedlivosti vůči opravdovým zpěvákům naprosto úžasná podívaná. Něco jako když spojíte Prague Pride s novoročním ohňostrojem.

Proč není Eurovize na Silvestra?!

Helenka Vondráčková předvádí svůj trik s pingpongáči. Foto: FB Eurovision Song Contest

Proč se ale tato pompézní show nevysílá na Silvestra? Každý rok se evropské televize (minimálně tam, kam já dohlédnu) předhánějí v tom, která z nich odvysílá uzívanější estrádu. Místo toho mohly ušetřit za honoráře pro Haničky Zagorové a dát svým divákům potrhlou zábavu na celý večer.

Jsem navíc přesvědčen, že v dnešní době kompjůtrů by nebyl ani takový problém v SMS hlasování. Kdy naposled se vám stalo, že by vám, řekněme jednu hodinu před půlnocí, nedošla SMSka s přáním všeho dobrého do nového roku od vaší babičky?

MYVážené evropské televize, zamyslete se nad tím, jestli by nestálo za to mít (už jen v rámci nějaké soudružnosti) jednu společnou silvestrovskou show. Eurovize se k tomu nabízí. Stačí se domluvit a jen se vypořádat s časopásmovými rebely, jako jsou Velká Británie nebo Portugalsko.