Za ožehavá témata dnešní doby považuji moc, manipulaci. A přestože si stále nemyslím, že by tato byla v rukou židozednářských lóží, ne nadarmo se říká, že média jsou pátou (či později sedmou) velmocí. Šestou a osmou jsou pak v mých očích agentury jako STEM/MARK, ppm factum nebo SC&C, které s pomocí takzvaných průzkumů hýbou s myšlením lidí.
Český rozhlas se zlobí, že skutečné výsledky voleb se abnormálně liší od provedených předvolebních průzkumů, a uvažuje, že od jejich zadávání ustoupí. To je, minimálně v mých očích, chvályhodný počin. Proč?
Protože (běžně používaný) vzorek tisíc lidí je absurdně málo. A lidé jsou hloupí. Řekněme si to na rovinu. Jsou ochotni a schopni své myšlení přizpůsobovat ostatním. Jeden příkald za všechny: Pokud se takové Novinky.cz rozhodnou, že nemají rády Evropskou unii a občan ji nemá rád taktéž, není nic jednoduššího, než pověsit na titulní stránku nejnavštěvovanějšího českého serveru laskavý graf. Podívejte se na něj pořádně. Hloupost? Náhoda? Moc? Manipulace? Máte rádi Evropskou unii? A co na to Jan Tleskač?
Zdroj: Novinky.cz
Předvolební průzkumy pak hrají klíčovou a často likvidační roli pro všechny menší politické strany, které se klepou při pomyšlení, že nepřekročí absurdní pětiprocentní hranici pro vstup do poslanecké sněmovny či krajského zastupitelstva. Většina lidí si neuvědomuje, že hlas pro malou stranu, která nakonec pětiprocentní hranici nepřekročí, není hlasem zahozeným, ale vyjádřením podpory, součástí často vzestupné tendence a oceněním úsilí, které konkrétní lidé vkládají do české politiky.
Voliči jsou však rádi hýčkáni pocitem moci a možnosti něco změnit a tu cítí většina z nich právě jen tehdy, pokud jejich strana nakonec pětiprocentní hranici překoná. A pokud se tak nestane, třeba právě z toho důvodu, že ostatní potenciální voliči malé strany si to nakonec na základě průzkumů rozmysleli, přichází zklamání. Příště půjdou volit některou ze zavedených stran.
Třeba je dobrou cestou svět volby mezi republikány a demokraty (a nic víc). Já bych byl ale pro, kdyby se průzkumy veřejného mínění (a především pak ty předvolební) zakázaly. Lidé by pak možná začali uvažovat sami za sebe a se skutečným míněním veřejnosti a se skutečnou politikou by se děly věci. Pojďme to zkusit!