Psychika ve sportovních hrách

Jako větší část dnešní generace jsem vyrostl na počítačových hrách a protože docela rád vyrazím za pěkného počasí ven na lyže, na tenis či zakopat si s míčem (a nebyl jsem nikdy ten úplně poslední, koho si ve škole kamarádi vybírali do týmu), rád hraju i sportovní hry na svém počítači. Bohužel, stejně jako jsem kdysi roztřískal tenisovou raketu od firmy Wilson, občas bych rád rozkopal počítačové hry za to, že si myslí, že jejich psychika nějak předčí tu mou.

Je to v podstatě úplně banální problém, který předvedu na fotbalové simulaci FIFA 12. Dlouho jsem hrál konkurenční Pro evolution soccer, který se ale v posledních letech dostal do stavu, ve kterém mě prostě nebaví. A tak si radši pustím klasiku od Electronic Arts s nezaměnitelnými hláškami Míry Bosáka a Petra Svěceného (které se opakují s půlhodinovou periodou – v tom není původní komentář  jiný, akorát si toho většina lidí nikdy nevšimla, takže na to ani nenadávala).

Psychika ve sportovních hrách

Tak to každopádně. Zdroj: Electronic Arts

Někdy okolo roku 2010, přesně už to nevím, se autoři FIFA rozhodli, že do své hry zapracují vliv psychiky. Skvělé! Bude to dobře vypadat, až se o tom bude psát, bude to dobře vypadat jako heslo na krabičce… a hádejte co? Bude se to špatně hrát! Nevím, jak vy, ale pokud dostanu gól či dva, mám co dělat se svojí nervozitou a psychikou, natož abych se musel potýkat s bandou neschopných idiotů, kteří si nejsou schopni na tři metry přihrát a z penalty trefit branku, zatímco soupeřův tým, který má o hvězdičku méně, drží míč a kombinuje jako Barcelona. A naopak, pokud dám dva haluzní góly v prvních deseti minutách, nebaví mě, když je pak celý zápas soupeřova obrana jako cedník, moji hráči létají po hřišti jako Tom Hanks a zápas skončí 12:0.

Ještě horší je to pochopitelně v režimu kariéry, protože blbá nálada vašich hráčů se přenáší i do dalších zápasů! Respektuji ukazatel „forma“, to je věc, kterou prostě máte, nebo ne. Ale „morálka“? Budeme z toho dělat manažerskou hru a hýčkat si hráče automobily a byty zdarma? Vážně?

MYDěkuji, EA, o psychiku ve hrách nestojím. Moje vlastní mi bohatě stačí na to, abych se sám rozhodl, kdy mi to střílení gólů FAKT nepůjde. Uděláte mi radost, když tohle zvěrstvo půjde aspoň vypnout v nastavení.