Recepty v zahraničních kuchařkách

Vaření je super. Já si tedy sice udělám tak možná salát, hemenex, steak nebo ohřeju párky, ale vždycky jsem respektoval ty, kteří dokáží s láskou naplnit můj žaludek (Ahoj, mami!). Chlapi, kteří umí vařit, jsou prý sexy. Já pracoval rok v pizzerii a dovolil bych si nesouhlasit, ale není na mně, abych hodnotil chlapce zamaštěné sugem.

Nicméně, třeba takový Jamie Oliver u vaření vypadá skvěle. Gordon Ramsay nebo Zdenda Pohlreich jsou v zásadě dost oškliví pánové, ale ženy křehnou, potkají-li je u pánvičky s perfektně připraveným plátkem hovězího. I většina maďarských a rumunských vyhaslých popstars na TV Paprika vypadá u vaření skvěle!

A tak mě před loňskými Vánocemi napadlo, že by se na nějakou dobře tvarovanou buchtu mohla chytit nějaká dobře tvarovaná buchta. Nechal jsem si od Ježíška nadělit pár kuchařek.

Cheesecake od Jamieho. Tak se do toho pustíme, ne? Foto: Muriel Amaury, Flickr.com

Cheesecake od Jamieho. Tak se do toho pustíme, ne? Foto: Muriel Amaury, Flickr.com

Udělal jsem zásadní chybu. Pořídil jsem si knížky ze zahraniční produkce, protože svíčkovou a knedlo vepřo tak úplně nemusím. Kuchařky ze zahraniční produkce mají jeden zásadní problém. Vaří se v nich obvykle ze surovin, které je v Čechách (téměř) nemožné sehnat. V podstatě každý recept obsahuje libovolnou kombinaci následujícího:

  • Půlka 283 g sklenice pasty rogan josh vyráběné společností Patak’s
  • 1 balíček poppadomů (indické kulaté smažené placky z čočkové mouky)
  • 125 g balení grissini (italské tyčinky)
  • 500 g houby shiitake
  • 1 vrchovatá čajová lžička koření ras el hanout nebo garam masala
  • 200 g fialové stonkové brokolice
  • 1 balení carta di musica

(Věřte mi, jsou tam i větší perličky, ale nebavilo mě listovat déle než dvě minuty.)

Moc rád bych si uvařil Rogan josh kari s nadýchanou rýží (prý za 30 minut, haha), mrkvovým salátem, poppadomy a plochým chlebem, ale doprdele, nechci kvůli tomu objíždět celou Prahu, prodejny s farmářskými a indickými a hypersuperbio potravinami se šťastnou brokolicí sebranou fair trade asiaty ve výloze. O tom, že všechno koupím v megabalení, ze kterého si odsypu dvě lžičky a zbytek shnije v pekle, ani nemluvě.

Jasně, měl jsem si koupit kuchařku (Dity P.?) pro blbce a vařit z rajčat, cibule, brambor, masa a rýže. Ale já ji nechci. Nevěřím, že má průměrná britská rodina ve špajzu byť desetinu ze surovin uvedených v Jamieho (a dalších) kuchařkách. Nevěřím, že podle těchto receptů vaří někdo jiný než kulinářští nadšenci, a ostatním kupujícím se (stejně jako mně) neválejí ve skříni.

MY

Na podobné výtvory bych prosil velkou nálepku „Ministerstvo zdravotnictví varuje: Shánění surovin pro recepty v této kuchařce vážně ohrožuje vaši duševní rovnováhu.“ Doporučte mi, prosím, v komentářích kuchařku se zajímavými recepty, na které seženu suroviny přiměřeně normálně. A já jdu mezitím cvičit na klavír, osvědčilo se to víc než dobře tvarované buchty. Ahóóój!