Řidiči na kruhových objezdech

České řidiče lze nemít rád ze spousty důvodů. Rozhodně bych nechtěl porovnávat kvalitu řidičů pražských, brněnských, pardubických či jakýchkoliv jiných (snad jen v Břeclavi je těch magorů nějak víc, ale to lze efektivně vyřešit nesjížděním z Dé dvojky). Jednu věc má totiž většina z nich společnou: Absolutně neumějí jezdit po kruhových objezdech.

O kruhákách, kam oko dohlédne, jsme už psali. Jirka se tehdy velmi správně zaměřil na fenomén jejich stavby na zcela nevhodných místech, ze svého textu však vynechal řidiče.

Kruhový objezd dobře známý studentům VŠE. Foto: ŠJů, Wikimedia Commons

Kruhový objezd dobře známý studentům VŠE. Foto: ŠJů, Wikimedia Commons

Nuže, já je nevynechám. Protože přísahám, že jestli někdy někoho v afektu zavraždím (baseballovou pálkou a/nebo pořádnou ranou hlavou o nárazník), bude to tehdy, až vletím do řidiče před sebou. Do řidiče, který přijíždí k prázdnému kruhovému objezdu a zaťáfne to před ním. Já se mezitím už dávno ujišťuji pohledem (nejen) doleva, že v okruhu minimálně pár desítek metrů nejede vůbec nic. A on si tam prostě jen tak stojí. Pro srandu králíkům, asi.

Jestli to náhodou nebude řidič auta přijíždějícího přede mnou, bude to cyklista jedoucí po objezdu vpravo. Nejčastějším argumentem pumpičkářů pro jízdu na pravém kraji je to, že se bojí. Vážení, na kruhovém objezdu je pravá strana naopak to zdaleka nejméně bezpečné místo, protože při odbočování doprava z kruháku nikdo v autě do pravého zrcátka nekouká a vy snadno přijdete k újmě. Představa, že to do vás někdo zezadu napálí, když pojedete prostředkem, je absolutně zcestná.

O kruhových objezdech se dvěma pruhy snad ani nemá smysl psát. Kolik procent populace po nich umí jezdit správně? Jasně, chápu, že ne každý se s nimi v autoškole (zvlášť v menších městech a vesnicích) setká. A možná je to i dobře, protože bychom nechtěli vědět, kolik instruktorů autoškoly bude úplně stejně mimo jako jejich žáci.

MY

Milí řidiči, na kruhové objezdy vjíždějte plynule, dávejte pozor na cyklisty (na které apelujeme, aby jezdili uprostřed) a v případě, že zavítáte do velkoměsta a potkáte na kruháku dva pruhy, použijte mozek a selský rozum. Díky.