Rikshi a Segwaye

Turisté se mohou po Praze pohybovat různými způsoby. Milovníci kýče volí historická vozidla či koňský povoz, mainstream sedí se sluchátky v Hop-On Hop-Off autobusu a ti dobrodružnější nasednou do tramvaje či metra. Kromě toho všeho ale existují i „modernější“ způsoby – vozítka Segway a Rikshi.

Zatímco je segvej něčím, na co bych se chtěl někdy postavit, a například ideálním doplňkem městského strážníka, pro turisty to musí být mor. Skupinky výletníků na segvejích vypadají většinou naprosto totožně: 5-10 lidí různého věku v přilbách a ve slunečních brýlých, kteří si to šinou kolem Národního divadla, Staroměstské radnice anebo Tančícího domu, aniž by spustili oči z chodníku před sebou, na kterém se snaží vyhýbat vyděšeným chodcům. Zážitek z návštěvy Prahy = 0.

Ještě o kousíček horší jsou ti, kteří si pronajmou moderní rikšu a nechají se upoceným vysokoškolákem, jehož odměnou bude zhruba pár desítek korun na hodinu, vozit po historickém centru. Kromě toho, že se nemohu zbavit pocitu, že tomuto kousku orientální kultury je lépe doma, mi vadí zejména jedna věc. Ty moderní rikši jsou prostě neskutečně hnusné…

My riksha’s name is Dick. Do you wanna ride my Dick? Foto: FB Riksha Prague

Naštěstí se ale dají ze všech stran oblepit reklamou a hned jsou takové… Veselejší…