Seriáloví fanoušci

Sledujete-li diskusní fóra, která se věnují současným populárním seriálům, asi znáte evergreeny, se kterými na ně čeští seriáloví fanoušci s železnou pravidelností přicházejí. Pokud je nesledujete, nezačínejte. Ušetříte si minimálně deset let života a kromě toho se nedozvíte, jací jste vypatlaní idioti, protože jste si dovolili říct, že ten propíraný dabing není úplná sračka.

Je v zásadě úplně jedno, jestli o seriálech diskutujete na Edně, ČSFD, Lopuchu, Lapiduchu, Okounu či v jakékoliv jiné diskuzi. Je úplně jedno, jestli je to HIMYM, TBBT, Community, Dexter, Futurama či jakýkoliv jiný v současnosti populární seriál. Jako bumerang se minimálně jednou za čtvrt roku vracejí následující stesky.

U seriálů, jejichž délka překročila tři sezóny (nikoliv nutně) jsou evergreenem diskuze o tom, že už to není, co to bývalo. Že ten či onen seriál byl původně o něčem úplně jiném, a teď už nestojí za nic. Víte, já si můžu tisíckrát myslet, že seriál The Big Bang Theory přestal být vtipný s prvním výskytem záchodkového humoru, ale přijde mi skutečně zbytečné tím oblažovat diskuze napříč internetem a hádat se s někým, kdo si bude stát za tím, že to přestalo být vtipné až tehdy, když Howard letěl do vesmíru.

Je přirozené, že seriály o deseti televizních sezónách se vyvíjejí. Glee bývala parodie. Simpsonovi bývali vtipní. Community bývalo o komunitní škole. Ale těžko s tím něco naděláme kydáním hnoje na ostatní diskutéry. A vážení, na vaše pravidelně se opakující příspěvky o tom, že pátá sezóna byla lepší než třetí, která byla lepší než druhá, která byla stejně dobrá se čtvrtou, a na první sezónu nikdo a nic na světě nemá, není skutečně nikdo zvědavý.

Seriáloví fanoušci

Nezabiji svého diskutéra. Nezabiji svého diskutéra. Nezabiji…

Druhý milník pro oblíbený seriál přichází, rozhodne-li se nějaká česká televize pro jeho vysílání jinak než v původním znění. Což se až na pár čestných výjimek na noční ČT2 děje v podstatě pokaždé.

To je pak v diskuzích s prominutím naprosto neskutečně nablito. Rozumíte, je to naprosto příšerný, nechápeme, jak se na to kdokoliv může dívat, atd. A je donekonečna haněn dabing. Diskutéři by si měli uvědomit, že úroveň českého dabingu je světová, a že často spíše překladatelé a lidé, kteří vybírají dabéry, jsou těmi, kdo dělají chyby. Že je na pováženou, zda ten či onen seriál dabovat, ale nikdo si zkrátka zatím nelajzne vysílat HIMYM v osm večer s titulky, protože polovina populace prostě přepne.

Na závěr bych si snad dovolil malý rýpanec do všech odpůrců dabingu, kteří si každý den k večeři pustí jeden díl roztomilé žluté rodinky, jak jinak, než s rozkošným skřehotáním Martina Dejdara. Popřípadě tu máme staré harcovníky, kteří přes den protestují proti kdejakým radarům, aby je pak večer co večer bavil Radar. Ti všichni by se nikdy nedívali na Dextera s dabingem, protože fuj a ještě jednou fuj. Ale pokud jsou to Simpsonovi, které v Čechách málokdo kdy viděl v originálním znění (a pokud ano, většinou to označil za „divné“), je to tak nějak v pořádku, že.

MYZkrátka, milí diskutéři, jste trochu pokrytci. Ne všichni a ne pořád. Rád si přečtu zajímavé myšlenky a teorie týkající se mého oblíbeného seriálu, ale diskuze o kvalitě jednotlivých sezón a o příšerném dabingu mě nebaví. A vás už určitě taky ne. Přestaňte s nimi.