Simpsonovi

Devadesátá léta byla zlatý věk! Válka v Iráku byla vyřešená, Britney Spears byla panna, ekonomika šlapala a fungovaly nějaké ty jistoty. Člověk věděl, že v budoucnu bude líp, protože všechno vyřeší počítače, že blaho a mír nastane, až se v Evropě bude platit jednou, a že když v Úterý v 18:10 zapne ČT1, dostane se mu prvotřídní zábavy v podobě Přátel a Simpsonových.

Devadesátá léta pro mne skončila v roce 2008. Bill Gates najednou nebyl nejbohatší člověk na světě, Britney byla v blázinci, Přátele už pár let jenom reprízovali a Simpsonovi odvysílali díl MyPody a hrozby. Byl to historicky první díl Simpsonových, u kterého jsem se ani neusmál.

Humor Simpsonových byl satirický, ale ne absurdní. Reflektoval společenské dění, byl plný verbálního i groteskního humoru. Jejich styl humoru se poměrně snadno infiltroval i do běžné řeči. A pak někomu v Groeningově týmu cvaklo v hlavě a začal tam cpát kulturní reference. A to byl konec.

Už dávno nejsou taková jízda. Foto: Gufnik, Flickr.com

 

V Simpsonových prostě a jednoduše reference nefungují. Nefungují ani parodie na fenomény doby. Za nejslabší hodnotitelné (to znamená poslední, které jsem zvládl dokoukat) díly patří Asociální síť (Lisa vynalezne jakýsi Facebook, nic víc) a Otázky Homera Simpsona (Homer se rozzuří v letadle, natočí ho Bart, on dostane vlastní talk show a založí politické hnutí). Vtip původních Simpsonových vymizel, nahradil ho styl Family Guye (ten seriál mám rád, ale jeho humor jinde nefunguje). Mrzí mě to, ale při sledování dnešních Simpsonových se cítím podobně, jako když jsem poprvé viděl toto:

 

Václava Neckáře si opravdu vážím a považuji ho za jednoho z nejlepších zpěváků. V určité době se ale strašně snažil být pořád mladý a na módní vlně. A strašně mu to nešlo. Bylo to nekonečně smutné a vlastně trapné. Podobně jako pohled na dnešní Simpsonovi. Neckář pochopil. Simpsonovi nepochopí.

Jasně, mění se vkus, a ten seriál jenom naskočil na vlnu bulvárního online humoru, dá se říct. Jenomže… Má mít Groening radost, že screenshot z nové epizody je na 9gagu? Podle mě ne. Simpsonovi se nepřizpůsobovali době. Sledovali ji a komentovali. Vtipně. Pokud to už neumí…

MYMěli by skončit. Asi tak 5 sérií zpátky.