Štědrodenní program českých televizí

Češi jsou televizní národ. Stráví u televize většinu svého volného času po celý rok a přestože by to mohl být důvod k tomu, aby tak alespoň na Štědrý den nečinili, je pro spoustu lidí vstávání v sedm ráno a čučení na pohádky tradicí. Při pohledu do programu se ale zdá, že české televizní stanice dělají vše pro to, aby své diváky vyhnaly do venkovní podzimní plískanice…

Já mám tedy program na Štědrý den přesně opačný: klíčem je probudit se co nejpozději, což reálně znamená menší hlad a kratší čekání na večerní hory bramborového salátu a těch pár milých drobností, které mi Ježíšek zanechal pod stromečkem. Ale sto lidí, sto chutí, že.

Štědrodenní program českých televizí

Sváteční idyla po česku. Foto: tashalutek

Přesto mi subjektivně připadají letošní televizní Vánoce dost slabé a rodina mi přitakává. Zatímco horoucně po celý rok podporuji právo homosexuálů na to rozbalit si s jejich ratolestmi dárky pod jedlí, ve filmovém světě jsem stará konzerva. Ale zase taková konzerva, abych kvitoval Mravnost nade vše s Adinou Mandlovou, opravdu nejsem. Kdyby mi ještě pořád bylo pět, asi bych to doprovodil pořádným řevem a mlácením pěstičkami.

To snad už radši Kvitovou! ČT Sport (ano, to je ten nesmyslně přejmenovaný program, kterému minimálně do příštího konce světa budou stejně všichni říkat čtyřka) laskavě nasazuje přehled sportovních událostí letošního roku a večer nabízí sestřih olympiády. Díky kluci, takhle by to šlo.

K Vánocům neodmyslitelně patří také František.

Ale jinak platí, že přestože máme miliony kůlů, lávů, fandů, cinem a smíchovů, v televizi to letos stojí za starou belu. Existuje celá řada krásných pohádek a vánočních filmů, které by si své místo zasloužily. Láska nebeská je nestárnoucí klasika, kterou je opravdové zvěrstvo dabovat, roztomilý loupežník Lotrando si zaslouží lepší místo než silvestrovské odpoledne. Asi nikdy nepochopím celonárodní fascinací Pelíšky, které pro mě jsou něčím jako filmovou variací na Volejte Zadara. A stejně jako nemůže být Gott Slavíkem (nebo Slávikem?) nadosmrti, ani Tři oříšky nemají své místo u rozbalování věčně. Aspoň doufám.

MYJá vím, objektivní argumenty aby v mém vánočním psaní člověk pohledal. Ale třeba nějaké najdu pod stromečkem. Je asi jasné, že každý si své Vánoce představuje jinak, a trváme-li si na těch televizních, platí to dvojnásob. Takže milé už dva dny nefunkční Uložto, je čas posílit servery!