Studijní informační systém Univerzity Karlovy

Letošní září je pro mne takový malý osobní restart, už na začátku týdne jsem nastoupil v nové práci a koncem měsíce usednu do škamem v nové škole. Tam mě na rozjezd čeká v pondělí zápis předmětů. Dnešek byl tedy správným dnem, abych se dostatečně seznámil s informačním systémem Karlovy univerzity.

Na VŠE jsme pracovali s ISIS, tedy Integrovaným studijním informačním systémem, který zastřešoval a spravoval veškerou naši aktivitu během semestru i mimo něj. Integrita spočívala v tom, že v systému bylo možné zapisovat předměty, procházet studijní poštu, žádat o stipendia, přihlašovat se na zkoušky i hrát hada.

ISIS byl prostě boží. Přesto se na něj hrozně nadávalo. Měl komplikované odhlašování, chyběla mu mobilní verze a některé jeho funkce byly pro studenty striktně „black box“ (nikdo pořádně nevěděl, co se stane, když si pokusí zapsat nějaký divný předmět z nějakého divného studijního plánu v nějaké divné kategorii). Přesto to byl nejlepší informační systém, se kterým jsem pracoval. Přiznám se, že jich moc nebylo, ale stejně…

A pak jsem se přihlásil do SIS Univerzity Karlovy.

Studijní informační systém Univerzity Karlovy

Univerzitní systém Karlovky je příklady UX fail. Dokonce mi přišlo, že systémoví integrátoři nahodili jednu variantu systému všem, bez ohledu na to, jestli jsou dotyční studenti, vyučující, nebo studijní referentky. A teď jenom doufají, že nikdo nepoužije žádnou funkci, která mu nepřísluší.

Nevím, co znamená NG v Rozvrhu NG, netuším, k čemu bych měl použít aplikaci Vyhledávání loginů. Dost se bojím kliknout na Grupíček (přecijen bych se nerad omylem k něčemu závazně přihlásil, když mám tak dobře fungující vztah) a jen bláznivě sním o tom, co by mohla umět aplikace Číselníky 3.

Vedle toho zde chybí (nebo jsem ji i po usilovném hledání prostě nenašel) možnost zobrazení studijního plánu nebo nahlížení do elektronického indexu (věřím, že tam někde bude, ale čekal bych jej na prominentnějším místě, než má Grupíček).

Práce s předměty je taky moc velká řachanda, neboť (minimálně pro můj obor) neexistuje žádný přehled prerekvizit, takže si student musí vystačit s procházením předmětu po předmětu a zapisováním si na papír, aby si mohl rozvrh tak nějak naplánovat ještě předtím, než při zápise spadnou všechny servery na fakultě.

A to vám ani nebudu vyprávět o tom, jak jsem se dozvěděl, že nedostanu žádnou školní e-mailovou adresu.

Po ISISu se mi už teď vážně stýská.

MYVážená Karlovko, jako největší česká univerzita by ses za současnou podobu svého informačního systému měla stydět. Zoufale nad ním křičím již několik hodin a věřím, že mi to ještě na pár dní vystačí. Jen doufám, že se mi na FSV bude tak moc líbit, že mi to za ty nervy stojí…