Tento automat nepřijímá mince v hodnotě 50 Kč

Už to je nějaký ten pátek, co nám sebrali papírové padesátikoruny, které byly nahrazeny přívalem dříve vzácných kovových ekvivalentů. Na těch je špatně velká spousta věcí. Důchodci si je pletou s desetikorunami a prodavačky v Lidlu jim pak musí vysvětlovat, že za osm rohlíků nemusí platit dvěma padesátikorunami. Opilí lidé si je pletou s desetikorunami a obsluhy v barech jim nevysvětlují nic a vesele je při tom nechávají. A zkuste si s mincí pyšnící se touto nominální hodnotou přijít k nějakému automatu…

Zhruba polovina těchto strojů (zejména coca-coláckých) je dobře připravena i na variantu, že má někdo v kapse víc než dvacku (za níž by si láhev koly už stejně nekoupil) a vůbec je nepřekvapí, když do nich začnete rvát nějakou dvoubarevnou minci (a nebude to euro). Tak to má být. Bohužel to zkrátka neplatí všude. Nic mě nevytočí tolik, jako když skončím ve škole v půl osmé večer, všechny bufety i kavárna jsou už zavřeny, já mám hlad a potřebu doplnění kofeinu, v kapse tři padesátikoruny, ale jsem vlastně nahranej…

Tento automat nepřijímá mince v hodnotě 50 Kč

Osamu Bin Ladena si dnes už jen tak nevyrobíte…

Právě automaty na nedobré kafe a různé pochutiny (takové ty prosklené bedny, z nichž padají křehké sušenky z dvoumetrové výšky) jsou největšími průseráři, kteří nehodlají přijmout nic cennějšího než zlatavou dvacetikorunu. Tedy, ne tak docela. Jednou jsem narazil na automat, který sice padesátikoruny přijímal, ale nic za ně nevydával (a pade mi ani nepropadlo zpátky do přihrádky na vrácené drobné). Chyba to byla samozřejmě převážně moje, protože posléze jsem se na nálepce u otvoru na mince dočetl, že automat padesátikoruny nepřijímá, ale já zkrátka s nějakou takovou variantou vůbec nepočítal!

Když už jsme u toho, proč to nevyhnat ještě výše? Víte, dost by mě zajímalo, proč je v dnešní době takový problém, aby alespoň některé automaty přijímaly i bankovky! Umí to samoobslužné pokladny v Tesku, umí to automat na dobíjení kreditu na tisk u nás na škole, umí to „rozměňovačky“ u dětských atrakcí v obchoďáku. Proč to neumí automat na bagety, jejichž cena se mnohdy pohybuje okolo padesáti šedesáti korun, nechápu. Vy ano?

MYVážení provozovatelé automatů na kafe, bagety, sušenky, jogurty, kondomy a jiné radosti života, padesátikorun jsou mraky, mračna, velká těžká černá mračna. Berte na to ohled a upravte podle toho vaše kvádrovité miláčky, kteří tak zvládnou generovat mnohem vyšší zisky. A bankovky? Proč ne, sakra?!