Věštění výsledku druhého kola prezidentských voleb

Osazenstvo pražských kaváren v pátek vstalo, došlo do volební místnosti a do urny vsypalo hlasy pro Karla Schwarzenberga. V sobotu kolem páté odpoledne totéž osazenstvo při pohledu na Marcelku Augustovou propuklo v divoký jásot a začalo horečně počítat, čí že další hlasy mají vlastně jisty, kde jest nutno mobilizovat a kdo že proti nám nepůjde.  A divoce to sdílí na Facebooku.

Na úvod, můj kandidát do druhého kola nepostoupil, a jsem pevně rozhodnut se k pražské kavárně (pro zjednodušení budu hipstery, pravdoláskaře a další lidi se žlutou plackou nazývat pražskou kavárnou) přidat. Vadí mi ale, že tato crew interpretuje čísla stejně špatně jako Prima, která věští vítěze debaty pomocí tleskoměru.

Věštění výsledku druhého kola prezidentských voleb

Také vás mrzí, že nepostoupil váš kandidát? Foto: Mezipatra.cz, Mušnula

Věštit výsledek druhého kola podle výsledku prvního nedává smysl. Berete přitom totiž v úvahu hned několik premis, které jsou přinejmenším naivní.

  1. Tvrdíte, že všichni voliči jednotlivých kandidátů, již do druhého kola neprošli, uvažují stejně. Že má stejné pohnutky k výběru Jiřího Dienstbiera pražská studentka, která je latentní salónní bolševik toužící po západoevropské sociální demokracii bijící se za eutanázii, a sedmdesátiletý pravidelný volič sociální demokracie, který zkrátka volil kandidáta své strany.
  2. Myslíte si, že k volbám přijde tentýž vzorek populace. Že nikoho nerozlítí, že Franz nepostoupil a naopak že nikoho nevyděsí představa knížepána na Hradě.
  3. Neberete v potaz iracionalitu. Znám spoustu lidí, kteří nesnáší Schwarzenberga. Vadí ji ten „němčourskej chrochta, kterej tady s náma vůbec nebyl a ať si táhne vodkaď přišel“. Ovšem i myslícímu člověku může být velmi zatěžko volit stranického šéfa současného ministra financí.

Přiznejme si, že vůbec netušíme, jak to dopadne. A že se na to vnitřně náramně těšíme. A přestaňme tím prudit na Facebooku aspoň do chvíle, kdy nám výsledek snažení pražské kavárny připomenou titulní stránky pondělních novin.

MYPražská kavárno. Chápu, že máš hroznou radost a snažíš se svého kandidáta dotlačit až na Hrad. Ale uvědom si, že nesčítáš skupiny přátel na Facebooku, ale myslící lidi. A jsi si skutečně jistá, že všichni ti usměvaví voliči Táni Fischerové z čajovny odnaproti za dva týdny udělají, co sis ty vykalkulovala?