Věta „Přijdu hned.“ může zkazit svět

Povím vám důležité moudro. Svět se dělí na dva druhy lidí: Na ty, kteří píší slova přijdu hned, a na ty, kteří ta slova čtou.

Věc se má takhle. Vzpomněli jste si, že potřebujete koupit nějakou milou drobnost. Přijdete k obchodu a jeho dveře vám oznámí přijdu hned. Tak před sebou máte dvě možnosti: Jít hledat jiný obchod, nebo počkat, až prodavač splní, co slíbil, a přijde hned. Jiný obchod je ale daleko, nebo neznámo kde, a tak tuto variantu opustíte. Tušíte samozřejmě, že prodavač ve skutečnosti nepřijde hned, pokud to není vyhlášený vtipálek, který má ve zvyku se s potutelným smíchem schovávat za rohem, aby hned, jak uvidí prvního zákazníka, vyskočil s veselým výkřikem: „Koukáš, co?!“.

Tato cedule říká věc v podstatě identickou. Foto: marsupialrobot

Tato cedule říká věc v podstatě identickou. Foto: marsupialrobot

Jste chytří, a tak vás další úvaha vede k tomu, že prodavač, veden nějakou biologickou potřebou, si jen odskočil, ať už na cigáro, na toaletu či zavraždit manželku.  Jste chytří, a proto tušíte, že podobná činnost může člověku trvat tak pět až deset minut podle míry potěšení, kterou v něm vyvolává. Jste chytří, takže víte, že tohle přijdu hned už určitě chvilku trvá a že tedy asi nebudete čekat moc dlouho.

A s každou přibývající minutou před krámem si říkáte, že teď už to určitě bude, protože slušný člověk už by určitě měl pomalu mít dokouřeno, spláchnuto i doškrceno. Teď už by byla vážně volovina odejít. Prodavač to ale zjevně vidí jinak a nikde se zázračně nevynořuje, takže to dříve nebo později vzdáte a vztekle odkráčíte. Předtím však možná ještě zlehka poplivete kliku od dveří nebo někam šikovně nastražíte příhodné psí lejno. Prodavač získal vaši nehynoucí nenávist – alespoň na další hodinu, vy jste si pokazili karmu stražením pastí a sprostými nadávkami, svět je zase o něco horším místem. Přitom by se tomu všemu dalo tak lehce zabránit.

MYStačilo by, aby prodavač místo alibistického přijdu hned napsal jednoduše: „Přijdu ve čtvrt na šest.“ Nebo, pokud by si přál být sdílnější: „16:50 – Šel jsem shánět pytle na odpadky, za deset minut jsem zpět.“ Pěkně prosím tu první část lidstva – tu, která píše –, dělejte to takhle a učiňte svět lepším.